Konec prázdnin a začátek školního roku přináší řadu změn, které mají vliv na život v Česku. V důsledku nařízení Bruselu končí prodej 75wattových žárovek a mění se i pravidla pro označování obalů světelných zdrojů.

S koncem prázdnin se do "normálu" také vrátí jízdní řády městských doprav většiny velkých měst. Nejvýraznější změny budou zřejmě v Praze, kde končí několik výluk a metro nově dostane o víkendech hodinu provozu navíc.

V platnost také vstoupí nový ceník České pošty pro zahraniční zásilky. A výrazné změny se promítnou v českém školství. Středoškoláky čekají nové státní maturity, ve výuce se objeví nové předměty a na některé prvňáčky čeká i nové školní písmo.

Pokusili jsme se zmapovat, co vše se mění.

Proměny ve školství

Kromě nových předmětů čeká některé prvňáčky i nové školní písmo. Středoškoláci se zase začnou připravovat na nové státní maturity.

Od září se mohou děti ve škole setkat s novými předměty - etickou, filmovou nebo taneční výchovou. V etice by měli kantoři dětem vštípit základní morální hodnoty a naučit je, jak se mají slušně, avšak asertivně, chovat ke svému okolí. Taneční výchova má děti naučit vyjadřovat pocity pohybem, ve filmové výchově by zase děti měly tříbit své umělecké cítění a vyzkoušet si práci s audiovizuální technikou. Předměty však nejsou povinné, školy o jejich zařazení rozhodují samy.

Na 40 základních školách po celé republice se od tohoto školního roku začnou prvňáčci učit psát novým typem školního písma Comenia Script.

Zelená politika a la Brusel

Evropská unie pokračuje v přechodu na úsporné žárovky. V rámci dalšího opatření ruší 75wattové žárovky, které od září již nebudou uváděny na trh, ale zůstanou v prodeji do vyprodání zásob.

A v platnost vstupují další ekologická nařízení. Pro označování obalů úsporných zářivek, halogenových žárovek či LED zdrojů světla začínají od 1. září platit nová pravidla. Stěžejní a pro spotřebitele nová informace, která musí být na obalu světelných zdrojů uvedena, je světelný tok v lumenech (zkratka lm).

Více čtěte

Veřejné zakázky dostanou nová pravidla

Akciové společnosti s akciemi na majitele se příští zhruba dva měsíce k veřejným zakázkám nedostanou. 15. září nabývá účinnosti novela zákona o veřejných zakázkách, která účast těchto firem ve státních tendrech nepřipouští. Tím se ale z účasti vyloučily i společnosti, které mají vydány akcie na doručitele, resp. majitele, bez ohledu na to, jestli jsou jejich vlastníci známi, či nikoliv.

Poslanci se 7. září na mimořádné schůzi pokusí tento stav zvrátit. I když ale celý legislativní proces poběží hladce, nepodaří se zákon opět novelizovat dříve než přibližně za dva měsíce.

Více čtěte:

Jízdní řády MHD a konec uzavírek

Konec letních prázdnin, kdy se do měst po dovolených zase vrací lidé, je návratem k "normálním" jízdním řádům městské hromadné dopravy, autobusů a v některých případech i vlaků. Spojů bude opět více, což bude patrnější v dopravní špičce.

O změnách dopravci informují na svých webových stránkách. Změny si připravil největší český dopravní podnik v Praze. Asi největší novinkou je víkendové - resp. páteční a sobotní - prodloužení provozu metra. Na to budou navazovat i další související tramvajové a autobusové spoje.

Skončí také některé výluky kvůli dokončení rekonstrukcí. Tramvajový provoz se částečně vrátí na Hradčanskou, kde začnou tramvaje opět jezdit ulicí Milady Horákové směrem do Dejvic na Vítězné náměstí. Směr od Hradčanské na Břevnov a Veleslavín zůstane kvůli pokračující výstavbě tunelu Blanka zatím ještě uzavřen.

Otevře se zrekonstruovaný tramvajový úsek mezi stanicemi Anděl a Vozovna Motol, rekonstrukční práce se přesunou na navazující úsek ve směru Sídliště Řepy.

Pošta zdražuje pro zahraničí

Česká pošta změní ceny posílání obyčejných zásilek do zahraničí. Zatímco například poslání zásilky do 250 gramů většinou podraží, doručení těžších předmětů naopak zlevní. Například cena známky na dopis do evropských zemí stoupne ze 17 na 20 korun, mimo Evropu pak z 18 na 21 korun.

Naposledy měníla Česká pošta ceny pro cizinu před dvěma lety. 

Více čtěte:

 

Další změny

  • České nízkonákladové aerolinky SmartWings, které patří společnosti Travel Service, zvýší od 1. září počet letů na pravidelné lince z Prahy do Paříže z dosavadních dvou na tři. "Vzhledem k obrovskému zájmu ze strany cestujících, jak z řad turistů, tak i firemních klientů, se jedná z naší strany o logický krok. Věříme, že tak vyjdeme vstříc všem cestujícím směřujícím do této destinace," uvedl obchodní ředitel Travel Service Peter Šujan.
  • Český rozhlas Radiožurnál připravuje od září změny v programu, které mají především odlehčit a zpřehlednit odpolední část vysílání. Všechny vstupy budou proto soustředěny do hlavních zpravodajských pořadů, kterými jsou nově Zprávy o čtvrté a Zprávy o šesté. Ostatní program nebudou tvořit jen těžká témata, například politická, ale více zajímavostí, informací o cestování a podobně, jak informoval mluvčí rozhlasu René Zavoral. O posunutí začátku pořadu 20 minut Radiožurnálu ze 17:35 na 17:00 a výměně jeho moderátorky informoval ČRo už dříve.
  • Skončí analogový signál z Bukové a Jedlové hory v Ústeckém kraji. Od středy budou šířit analogový signál jen malé dokrývače na Děčínsku. Jediná místa, kde bude ještě samotný televizor bez set top boxu k použití, tak zůstanou v Lužických horách, a to kvůli povodním. Česká televize nechá v provozu 22 menších analogových dokrývačů a v menším měřítku ji nakonec napodobila i konkurenční Nova.
  • Slovenské školáky čeká po návratu z prázdnin ve školách změna. Od prvního září totiž nabývá účinnosti novela zákona o státních symbolech, která mimo jiné ukládá školám povinnost hrát dvakrát ročně žákům státní hymnu a vybavit třídy státními symboly. Normu prosadila předchozí levicová vláda premiéra Roberta Fica, která si od ní slibovala posílení slovenského vlastenectví.

  • V Řecku začne od 1. září platit úplný zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách. Dosavadní mírnější formu omezení řečtí kuřáci porušovali. V této zemi, kde kouří téměř polovina dospělé populace, bude zároveň zakázána jakákoliv forma reklamy na tabák. Zpřísněný protikuřácký zákon tak bude od středy platit například v zaměstnání, v restauracích, v kavárnách a v barech, výjimku získaly z ekonomických důvodů na osmiměsíční přechodnou dobu pouze kasina a noční kluby o ploše větší než 300 metrů čtverečních.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist