Britská ropná společnost BP PLC prodá svůj majetek v oblasti výroby etylénu a polyetylénu v Malajsii místní národní ropné firmě Petronas za 363 milionů USD (7,1 miliardy Kč). BP se prodejem majetku snaží zajistit dostatek peněz na úhradu škod vzniklých po havárii v Mexickém zálivu.

BP vlastní 15 procent ve firmě Ethylene Malaysia Sdn a 60 procent v Polyethylene Malaysia Sdn Bhd. Obě společnosti provozuje Petronas. BP se rovněž dohodla, že od firmy Ethylene Malaysia získá i dividendu 48 milionů USD.

BP v poslední době rozprodává svůj majetek, aby získala potřebnou hotovost k uhrazení nákladů spojených s ropným neštěstím. Minulý měsíc firma uvedla, že v souvislosti s likvidací škod po havárii v Mexickém zálivu zaplatila již zhruba 6,1 miliardy dolarů.

Problémy BP začaly letos 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, pak začala unikat ropa a firmě trvalo 12 týdnů, než se jí podařilo únik zastavit. Ekologická katastrofa, kterou její únik způsobil, je největší v dějinách USA.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru