V Praze na Václavském náměstí v pátek demonstrovalo asi 40 klientů realitní kanceláře Prolux Consulting proti údajně nekalým obchodním praktikám firmy. Prolux považuje obvinění za poškozování jména společnosti. Akci uspořádalo před sídlem Proluxu občanské sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám-STOP.

Prolux podle protestujících po klientech vymáhá provize i za cenu exekucí také v případě, když lidé uskuteční prodej nemovitosti přes jinou kancelář nebo ji prodají sami.

Prolux žije ze sankcí, tvrdí zástupce protestujících

"Spolupracující makléři Proluxu prokazatelně a záměrně uvádí klienty v omyl tím, že jim podávají nejasné, dvojsmyslné a klamavé údaje," uvedla v projevu na shromáždění představitelka sdružení STOP Světlana Glaserová. Smlouvy Proluxu s klienty jsou prý formulovány tak, že je klienti musí v mnoha případech dříve či později porušit. "Sankce vyplývající z porušení těchto ujednání jsou významným, možná i jediným zdrojem příjmů realitní kanceláře Prolux," dodala.

Podmínky jsou vyvážené, říká Prolux

Prolux s tím nesouhlasí. "Aktéři dnešní akce v žádném případě nereprezentují názor valné většiny našich klientů, ale je to pouze skupinka, která se rozhodla poštvávačnou kampaní poškozovat dobré jméno naší společnosti s vidinou, že nebudou muset dostát svým předem sjednaným závazkům za poskytnuté kvalitní realitní služby," řekla generální ředitelka Proluxu Karolína Valentová. Podmínky spolupráce mezi realitní kanceláří a jejími klienty jsou prý "naprosto vyvážené".

Spory klientů Proluxu s firmou trvají už několik let. Policie řeší podle údajů sdružení kolem 400 trestních oznámení na představitele Proluxu. Policie v kancelářích Proluxu minulý rok podle již dřívějších informací televize Nova udělala kontrolu, při které zabavila řadu dokumentů.

Podepsal jsem jen svolení, aby dali nabídku na internet, brání se klient

Jedním z protestujících byl Pavel Prokop z Prahy. Před dvěma lety prodával byt a makléřka Proluxu se mu sama ozvala s tím, že pro něj má kupce. "Paní makléřka se ale nakonec dostavila bez zájemce. Prohlédla si byt, sepsala se mnou dotazník. Pod ním byl ještě nějaký další papír. O něm mi jen řekla, že tam je jen moje svolení, aby dali nabídku na internet. Makléřka Proluxu mi ústně řekla, že si můžu byt prodat klidně sám i bez jejich zprostředkování, že z toho nebudou žádné sankce." Prokop byt později prodal s jinou realitní kanceláří. Po změně majitele v katastru se mu ale Prolux údajně ozval s požadavkem na zaplacení provize kolem 40.000 korun.

Klienti Proluxu věří, že při společném postupu mají větší šance ve sporu uspět. "Musíme se správným způsobem semknout, najít si správné právníky a společně sehnat peníze, protože když budeme každý sám, tak soud finančně neutáhneme. Když ale půjdeme dohromady, uděláme si dohromady fond, tak si myslím, že soud společně vyhrajeme," řekla další z údajně poškozených klientek Proluxu Milada Ledecká.

Televize Nova v pondělí uvedla, že v řadách Proluxu se objevil soudní znalec Martin Jurenka. Ten byl v dubnu spolu s dalšími obviněnými zatím nepravomocně odsouzen na sedm let a osm měsíců odnětí svobody za účast v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Ředitelka Proluxu se dnes k tomuto tvrzení nevyjádřila.

Páteční demonstrace se zúčastnili poslanci za VV Karolína Peake a Viktor Paggio. Ten na shromáždění uvedl, že s Peak připravují změnu zákona tak, aby se takovéto situace už nemohly opakovat. "Chceme zabránit tomu, aby podobné rozhodčí doložky byly zneužívány v budoucnu. Rozhodčí doložka nebude moci být součástí adhezních spotřebitelských smluv," řekl ke shromáždění. Ke klientům Proluxu promluvil také Petr Hannig ze strany Suverenita - blok Jany Bobošíkové.

Společnost Prolux Consulting Int. vlastní podle obchodního rejstříku napůl Miroslava Šebková a Petr Jasanský. Spolu též kontrolují firmu a stejnojmenný realitní server eReality.cz, který nabízí také nemovitosti Proluxu. Spoluvlastnické podíly mají podle rejstříku také ve firmách Anderson & Lloyd a Anderson & Becker.