Slovenská premiérka Iveta Radičová opět ostře vystoupila proti záchrannému plánu Evropské unie a Mezinárodního fondu na pomoc Řecku. Terčem její kritiky se tentokrát staly banky. Ty jsou totiž podle jejího vyjádření v rozhovoru pro list To Vima jedním z viníků krize a měly by za ni tedy platit.
"Žádáme banky, aby se zhostily své zodpovědnosti, protože jsme nic neslyšeli o jejich příspěvku, který uhradí jejich díl odpovědnosti," uvedla předsedkyně slovenské vlády.
Kvůli Řecku by stoupl slovenský dluh
Kdyby Slovensko zaplatilo svůj díl, téměř 800 milionů eur (20 miliard Kč), na podporu Řecka podle plánu, který vypracovala eurozóna a MMF, jeho státní dluh by vyskočil na 9,5 procenta hrubého domácího produktu, zdůraznila. "To není žádná solidarita s Řeckem, to je solidarita s bankami," dodala.
Podle slovenské premiérky mohou za prudký nárůst řeckého dluhu, který otřásl eurem, nejen nezodpovědné kroky předchozí řecké vlády, ale i ratingové společnosti a nedostatek kontroly ze strany evropských institucí.
Prezident ECB: Řecko se nesmí vrátit k drachmě
"Podpoříme návrhy na boj s řeckou krizí, pokud se budou týkat bank. Je nepřijatelné, aby se nepodílely na finanční pomoci, když jsou za situaci přímo zodpovědné, musejí platit," prohlásila.
Slovensko žádá omluvu Bruselu za výčitky kvůli Řecku - čtěte ZDE
Slovensko zklamalo důvěru přátel v EU, napsal rakouský Der Standard - čtěte ZDE
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet mezitím v neděli konstatoval, že vystoupení Řecka z eurozóny a návrat k drachmě by bylo nejhorším možným řešením krize.
"Vytvořili jsme euro, aby vznikl jednotný trh kvůli prosperitě a stabilitě v Evropě. Vlády států by se měly starat o svou národní schopnost konkurovat v rámci eurozóny," dodal.
Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dodal, že se Řecko vypořádává dobře s přísnými úspornými opatřeními, která po něm žádali ostatní členové eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Almunia dodal, že Řecko podle informací komise zavádí opatření adekvátně. Ocenil i plány země restrukturalizovat bankovní systém.
Slovenská premiérka oznámila rozhodnutí nového kabinetu nepodílet se na půjčce Aténám, která má v průběhu tří let celkově dosáhnout 110 miliard eur (2,75 bilionu Kč), krátce po volbách. Vadí jí, že by Slovensko jakožto poměrně chudý člen eurozóny mělo platit za rozpočtovou nedisciplinovanost mnohem bohatšího státu.
Od té doby si svým rozhodným postojem získala řadu nepřátel i příznivců. Rakouský list Der Standard napsal, že "Slovensko zklamalo důvěru přátel v EU" a eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn ji nařknul z "narušení solidarity". Mezi Bruselem a Radičovou, která od Rehna žádá omluvu, pak vypukla slovní přestřelka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist