Největší znečišťovatel ovzduší na světě přišel s iniciativou, která by měla tamní podniky motivovat k výrobě ohleduplnější k životnímu prostředí. Čína totiž instruovala své banky, aby přestaly půjčovat těm firmám, které silně znečišťují své okolí nebo jsou příliš energeticky náročné.

S odvoláním na čínská státní média o tom informovala agentura AFP.

Ředitel úřadu čínské centrální banky pro správu úvěrů Šao Fu-ťün listu Shanghai Securities News sdělil, že jeho lidé sestavili databázi, která má bankám rozhodování o poskytování úvěrů usnadnit.

„Databáze zatím nasbírala údaje o zhruba 30 tisíci podnicích, které porušily pravidla o ochraně prostředí. K dispozici jsou také ekologická hodnocení přibližně tří tisíc stavebních projektů,“ citovala list agentura Reuters.

Nejedná se o první krok v tažení čínské vlády za zelenější ekonomiku – minulý měsíc vyzvala přes dva tisíce firem, aby zavřely své přestárlé a neekologické továrny pod pohrůžkou, že jim jinak zastaví přísun elektrické energie nebo financí z již získaných úvěrů.

A agentura AFP dodává, že podle zpráv z provincie Anhui úřady už začaly některé neposlušné podniky od elektřiny odstřihávat.