Maximálně do měsíce od počátku registrace na úřadu práce dostane každý nezaměstnaný nabídku práce na plnou pracovní dobu, tedy na osm hodin denně.
Počítá s tím návrh ODS, o němž v úterý informoval premiér a předseda ODS Petr Nečas. Spolu se starostou Litvínova Danielem Volákem vystoupil v Poslanecké sněmovně na tiskové konferenci k problematice zneužívání sociálních dávek.
Práce by měla být podle Nečase buď ve formě rekvalifikace, dalšího vzdělávání nebo veřejně prospěšných prací. Pokud to registrovaný odmítne, bude z evidence vyřazen.
Příslušné právní úpravy by podle premiéra měly být hotové v průběhu prvního pololetí příštího roku.
Část žadatelů nechce pracovat
"Rozdíl mezi počtem lidí evidovaných na úřadech práce a lidí, kteří podle výběrového řízení Českého statistického úřadu chtějí skutečně pracovat, bývá 120 až 150 tisíc," řekl Nečas. Řada lidí je podle něj v evidenci pouze proto, aby měli přístup k sociálním dávkám a současně mohli pracovat načerno.
"Jsme přesvědčeni, že návrh bude mít pozitivní dopady," dodal. Měl by znamenat úsporu v oblasti podpor v nezaměstnanosti a u příspěvků na živobytí. Také prý omezí prostor pro nelegální práci.
Pokud by lidé navrženou práci na úřadu práce odmítli, byli by vyřazeni z evidence. To by pro ně mimo jiné znamenalo, že za ně stát nebude platit sociální pojištění, ani jim nebude započítávána takzvaná náhradní doba do důchodu.
Návrh si vyžádá funkční, nejenom organizační reorganizaci úřadů práce a legislativní úpravy, mezi které patří změna zákona o zaměstnanosti. Vyžádá si i dodatečné náklady na rekvalifikace. Uhradila by je však úspora na nákladech za nezaměstnané, kteří by byli vyřazeni z evidence.
Návrh ODS sklidil poměrně kladnou odezvu na straně odborů. "Pokud tyto návrhy směřují k tomu, aby stát vyvinul úsilí pro to, aby lidé měli kontakt s prací a mohli se lépe zapojit do pracovního procesu, tak to bude jenom dobře," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl.
Forma dalšího vzdělávání či rekvalifikací je podle něj přínosná. Trochu na rozpacích byl v případě veřejných prací. Nabídka v této oblasti by měla podle něj respektovat vzdělání a dosavadní pracovní zkušenosti uchazeče o zaměstnání.
Podle stínového ministra práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeňka Škromacha návrh opět dokazuje nekoncepčnost politiky ODS a potažmo i celé vlády v oblasti práce a sociálních věcí. "V době současné ekonomické situace, kdy zde máme poměrně vysokou míru nezaměstnanosti, a kdy o práci bohužel přišli i slušní a zkušení pracovníci, kteří nyní prostě práci nemohou najít, to není cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky, ale cesta do pekel," uvedl pro ČTK Škromach. Dodal, že nezaměstnaní nebudou mít díky nucené práci čas na hledání nového zaměstnání.
Kdo nebude pracovat, dostane třetinu existečního minima
ODS kromě toho navrhuje další úpravy v oblasti sociálních dávek. Daleko více chce jejich výši vázat na aktivitu lidí, kteří je pobírají. "Budeme prosazovat, aby se více rozevřely nůžky mezi existenčním a životním minimem," řekl Nečas. Člověk, který nedopracuje minimální požadovaný počet 20 hodin měsíčně, by tak mohl dostat třetinu nebo polovinu existenčního minima. Ten, kdo odpracuje více hodin, by naopak dostal větší částku.
ODS také počítá s tím, že by se rozšířila nehotovostní výplata sociálních dávek, pokud bude nutné chránit zájmy dětí, například když jsou rodiče alkoholici nebo gambleři.
ODS chce také prosadit, aby sociální dávky byly kráceny například o dluh na nájemném.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist