Akciové společnosti s akciemi na majitele se zřejmě budou moci v budoucnu opět ucházet o veřejné zakázky. Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila příslušnou novelu zákona, která to má umožnit. Autorky novely, poslankyně VV Karolína Peake a Kristýna Kočí, navrhovaly schválit novelu ve zrychleném projednávání. Tento postup ale vetovali sociální demokraté a spolu s komunisty poté novelu zkritizovali. Spolu s tím vetovali návrh zkrátit lhůty potřebné k projednání ve sněmovních výborech na dva týdny.
Novela napravuje ustanovení, které se do zákona dostalo letos na jaře. Poslanci do něj vložili kromě jiného povinnost firem předkládat seznam svých společníků. V případě akciových společností pak smělo jít jen o firmy s akciemi na jméno, které by musely předkládat aktuální seznam svých akcionářů. Mělo to přinést průhlednější zadávání zakázek. Ve skutečnosti však zavedlo překážku pro akciové společnosti s anonymními akciemi na majitele, respektive doručitele.
Vyvolalo to proto nesouhlas velkých firem, které se proti této změně začaly bouřit. Šlo například o ČEZ nebo Komerční banku. Některé firmy již proto začaly měnit své akcie do formy znějící na majitele.
Johnovo "Zmetkovno"
Omezující ustanovení, které se týká vlastníků, nabývá účinnost 15. září. Ministr vnitra Radek John John označil současný zákon přijatý na jaře za "zmetkovno", za které České čekají tresty od EU, žaloby a arbitráže. Pohrozil opozici, že veškeré škody, které zpožděním vzniknou, jdou na její vrub.
"My je budeme počítat. Všechny sankce, všechny žaloby, všechny škody v České republice jdou na vrub opozice, která tento zmetek neshodila ze stolu a prostě neumožnila, aby sankce nebyly," vmetl do levicových lavic.
Předseda komunistů Filip poté Johnovi v reakci vzkázal, že o tom, co je a není legislativní zmetek, rozhoduje Ústavní soud. Pokud John chce, může se na něj prostřednictvím vlády, skupiny poslanců nebo senátorů obrátit. "Pokud nás chcete poučovat, tak bych prosil ten tón změnit opravdu, ale brzy," dodal.
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že návrh představuje návrat k horšímu legislativnímu stavu a ke korupčnějšímu prostředí. Obvinil premiéra Petra Nečase (ODS), že jím vedená vláda naopak tímto návrhem v zákoně o veřejných zakázkách podporuje prokorupční prvky. ČSSD naproti tomu preferuje svůj návrh na zrušení anonymních akcií na majitele.
Na kritiku opozice, že je novela prokorupční, pozval John poslance na tiskovou konferenci, na níž má kroky proti úplatkářství představit.
Filip vzkázal Johnovi, že není novinář a na žádnou tiskovou konferenci jít nehodlá. "Jestli chce něco předložit, ať to pan místopředseda vlády předloží Poslanecké sněmovně," zdůraznil.
Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) podotkl, že není šťastné když se v současné době brání velkým firmám v přístupu k zakázkám. Na adresu výtek opozice řekl, že současný zákon je sice špatný, ale velkou novelu není možné připravit během několika týdnů.
Projednávaná novela také ruší další povinnost uchazečů. Zájemci o zakázky už by neměli předkládat seznam zaměstnanců nebo členů statutárních orgánů, kteří v posledních třech letech pracovali u zadavatele a byli v pozici s rozhodovací pravomocí pro rozhodování o veřejných zakázkách. Předkladatelky zákona to zdůvodňují tím, že uchazeč předložením tohoto seznamu prostě splní svou povinnost. I kdyby se na něm nějaké takové osoby vyskytly, nebude mít zadavatel stejně možnost tyto informace proti uchazeči použít.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist