Evropská pomoc zadluženému Řecku vzbuzuje nadále negativní emoce. Hněv se včera opakovaně snesl na Slovensko, jehož nová pravicová vláda se odmítla podílet na záchranném balíčku. Stalo se tak při opětovném tlumočení slovenského postoje na včerejším jednání ministrů financí Evropské unie, kde se mimo jiné schvalovalo poskytnutí další části půjčky pro Řecko.
"Slovensko už vyslovilo se záchranným plánem souhlas. Není proto přípustné, aby nová slovenská vláda dohodu odmítla," komentoval změnu slovenského postoje pro agenturu Reuters rakouský ministr financí Josef Pröll. Osamocený postoj Bratislavy k pomoci Řecku by mohl podle mnohých diplomatů ohrozit vyjednávací pozici Slovenska při jednáních o dalších rozpočtových záležitostech. "Necítím se být z jednání vyloučen. Alespoň zatím," odpověděl agentuře Reuters slovenský ministr financí Ivan Mikloš na otázku ohledně atmosféry na jednání ministrů financí, kde se široce probírala evropská rozpočtová politika. Slovensko by podle ostatních zemí mělo odvést do záchranného balíčku 816 milionů eur. Obří balíček pro Řecko má podle plánů dosáhnout 110 miliard eur (zhruba 2,72 bilionu korun).
Na jednotce intenzivní péče
Řecko zatím sice plní všechny podmínky pro získání půjčky dané Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou, finanční trhy mu však nedávají do budoucna mnoho šancí na přežití. "Řecko není solventní. Existuje obrovské riziko, že časem přestane splácet své dluhy," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Andrew Bosomworth z největšího dluhopisového fondu na světě Pimco. Řecko podle něj přestane splácet své dluhy ve chvíli, kdy za tři roky vyprší doba záchranného plánu. "V nejlepším případě se řecký dluh vyšplhá na 150 procent hrubého domácího produktu, což je i tak krajně obtížná situace pro refinancování dluhu na finančních trzích," dodal Bosomworth.
Uzdravení v nedohlednu
"Koordinovaná pomoc zabránila rychlému bankrotu Řecka, ale nepřesvědčila finanční trhy, že je odvrácení rizika bankrotu trvalé," vysvětluje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Za klíčové považuje úspěšné provedení reforem, které pomohou zastavit rostoucí státní dluh.
Slovensko se střelilo do vlastní nohy, zní mezi diplomaty v EU - čtěte ZDE
Radičová se pustila do bank. Za řeckou krizi mohou i ony, tak ať platí, vyzývá - čtěte ZDE
Radičová: Řešení pro Řecko a další zadlužené země? Dohnat je k bankrotu - čtěte ZDE
"Na definitivní verdikt, zda léčba zabere, si musíme ještě počkat," komentoval dosavadní průběh reforem hlavní analytik Patria Finance David Marek. Slabou šanci na přežití věští finanční trhy Řecku také skrze ocenění některých finančních nástrojů odvozených od ceny státních dluhopisů. Podle Markových výpočtů počítají investoři s 52procentní pravděpodobností, že Řecko nakonec zbankrotuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist