Exkluzivně

Banka Goldman Sachs dostala od britského Úřadu pro finanční služby (FSA) pokutu 17,5 milionů liber (523 milionů korun). Je to jedna z nejvyšších pokut v historii FSA uvedl Robert Preston, ekonomický editor BBC, která se zprávou přišla první.

Banka musí zaplatit za to, že britského regulátora neinformovala o tom, že byla vyšetřována Americkou komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).

SEC banku v dubnu obvinil z toho, že podváděla své klienty při prodeji obligací, které byly kryty rizikovými hypotékami. V červenci se banka z podezření vykoupila, když souhlasila, že za urovnání svého sporu zaplatí rekordních 550 milionů dolarů, což dosud žádná finanční instituce na Wall Streetu nezaplatila.

Goldman sice připustila, že materiály pro klienty, kteří koupili produkt sestavený z hypoték, neobsahovaly některé důležité informace, odmítla však uznat jakoukoli vinu.

Rekord v Británii drží  JPMorgan

Pokuta, kterou dostala Goldman Sachs, je jednou z nejvyšších, jaké FSA udělila. Rekordní pokutu dostala před třemi měsíci další americká banka JPMorgan v sumě 33,2 milionu liber za to, že nevedla klientské peníze na oddělených účtech.

Britský regulátor FSA bance rovněž vyčítá, že jej neinformovala o vyšetřování samotného viceprezidenta Goldman Sachs Fabrice Tourreho. Britský regulátor to považuje za velký prohřešek, neboť Tourre se mezitím přestěhoval do Londýna a dostal se tak pod jeho pravomoc.

Tourre, odpovědný za tento druh obchodů, ovšem nadále zůstává ve sporu s komisí a odmítá, že by udělal cokoli nesprávného.

Kauza Goldman Sachs začala v roce 2007, kdy svým klientům nabídla cenné papíry navázané na rizikové hypotéky. Banka ovšem zatajila, že fond Paulson & Co., který se na sestavení balíčku podílel, sázel na pokles těchto cenných papírů, čímž měl klientům způsobit škody ve výši jedné miliardy dolarů. A právě Tourre v té době oddělení obchodování se složitými produkty šéfoval, takže je také vyšetřován americkými regulátory.