Řecký premiér Jorgos Papandreu přislíbil pokračování reforem i urychlení plánovaného snížení daňové zátěže pro podniky, jež by mělo podpořit ochabující hospodářství. Jeho výroční ekonomický projev provázely rozsáhlé protesty proti úsporným opatřením vlády.

"Bojujeme za přežití Řecka," uvedl premiér. "Buď společně zvítězíme, nebo společně padneme," dodal.

Protestů se podle agentury AP zúčastnilo zhruba 20.000 lidí. Policie byla při menších potyčkách nucena použít slzný plyn. Jeden starší muž byl v sobotu odpoledne zadržen poté, co se neúspěšně pokusil premiéra zasáhnout hozenou botou. Později byl propuštěn, protože premiér odmítl vznést obvinění.

Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond se počátkem května s Řeckem dohodly na záchranném balíku v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Výměnou musely Atény slíbit, že začnou s hlubokými reformami veřejných financí a razantně sníží rozpočtový deficit.

MMF tento týden uvolnil dalších 2,6 miliardy eur z dohodnutého úvěru pro Řecko. To bude podle fondu muset pokračovat v důsledné realizaci svého úsporného programu a učinit vše, aby pro své kroky získalo veřejnou podporu. Úsporná opatření již letos v Řecku vyvolala vlnu stávek a protestů.

Úsporná opatření mají negativní dopad na řecké hospodářství. Řecký hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o 3,7 procenta po poklesu o 2,3 procenta v předchozích třech měsících.