Jak se dělí akcie

Akcie na majitele
Mohou se volně a bez omezení prodávat, přičemž není nutné zaznamenávat aktuálního majitele. Vlastníkem akcií je ten, kdo je má v držení.

Akcie na jméno
Jméno vlastníka je uvedeno na cenném papíru. Při každé změně vlastníka se změna oznamuje emitentovi akcie, který vede seznam vlastníků.

Akcie v zaknihované podobě
Cenné papíry neexistují ve fyzické podobě, jejich evidence se vede elektronicky. Jejich majitele je možné dohledat, což využívají firmy při vyplácení dividend.

Státní úředníci se už pomalu mohou začít těšit na dlouhé čtení. Od středy jim totiž velké firmy ucházející se o veřejné zakázky začnou předkládat seznamy všech svých akcionářů. A těch je třeba v případě telekomunikační společnosti Telefónica 02 necelých pětačtyřicet tisíc.

"Nevíme, co s tím budou úředníci dělat, ale jsme připraveni jim takový seznam v příslušné dokumentaci předložit," sdělil HN mluvčí společnosti Martin Žabka.

První kolos

Telefónica je jednou z prvních velkých firem, která na páteční valné hromadě změnila formu svých akcií z majitele v zaknihované podobě na akcie na jméno. Pokud se chtějí od středy hlásit do veřejných tendrů, budou muset Telefóniku následovat i mnohé jiné společnosti. Další, kdo podobnou změnu ohlásil, je například teplárenská firma Dalkia. Ta o změně rozhodla toto pondělí. Minulý týden také měnil podobu svých akcií firma Omnipol, která patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou.

K urychlené změně formy akcií je nutí novela zákona o veřejných zakázkách, která prošla parlamentem letos na jaře. Z účasti ve veřejných soutěžích totiž nevyřazuje jen firmy s akciemi na majitele, ale i veřejně obchodované společnosti s akciemi na majitele v zaknihované podobě. U nich je však na rozdíl od prvního typu akcií majitele možné dopátrat.

Poslanci současné vládní koalice se proto minulý týden pokusili chybu napravit a příslušné ustanovení zákona narychlo z novely vyškrtnout. K tomu však bylo nutné věc projednat ve zkráceném řízení, a proti tomu se postavila opozice reprezentovaná sociálními demokraty a komunisty.

Za vládní koalici přišly s návrhem poslankyně Věcí veřejných Karolína Peake a Kristýna Kočí, které teď pracují na tom, jak novelu změnit ve standardním procesu Poslanecké sněmovny. "V úterý k tomu budeme mít schůzku s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a budeme se snažit, aby to šlo do výboru pro veřejnou správu už 21. září tak, aby se to dalo na plénu projednat ještě tento měsíc," říká poslankyně Peake. Upozorňuje však, že když bude opozice chtít, může schválení změn dál odsouvat.

Není to žádné drama

Telefónica O2 tvrdí, že změna typu akcií se jejich vlastníků nijak nedotkne. "Změna formy akcií nebude mít žádný dopad na stávající práva akcionářů," stojí v tiskové zprávě, kterou společnost vydala po pátečním jednání valné hromady.

"Možná jsou s tím spojeny náklady na konání valné hromady, ale víc toho nebude," vysvětluje mluvčí Žabka, podle nějž firma ctí zákony, "přestože to přináší komplikace". Takovou komplikací může být třeba nový způsob svolávání valné hromady. Dosud firma vycházela z toho, že své akcionáře nezná. Teď bude muset všechny své vlastníky obeslat písemnou pozvánkou.

Na páteční valnou hromadu akcie Telefóniky nereagovaly. V pátek se jejich hodnota zvýšila o necelé procento a uzavírala na 388 korunách za akcii.

Akcionáři Telefóniky O2