Nejúspěšnější hedgeový fond za dobu své existence je Quantum se správcem Georgem Sorosem.
32 miliard dolarů
Tolik od roku 1973 vydělal fond svým investorům.
To je pro porovnání víc, než se podařilo za stejnou dobu společnosti Apple, která nyní zaměstnává stokrát víc lidí.
George Soros vešel do širšího povědomí veřejnosti jako manažer hedgeových fondů ještě předtím, než se mu povedlo vydělat jednu miliardu dolarů na vyřazení libry z evropského mechanismu směnných kurzů. Celková suma, kterou jeho fond svým klientům vydělal, je neuvěřitelná. Přesto se o ní příliš nemluví.
Podle nového výzkumu vydělal od roku 1973 dnes osmdesátiletý Soros svým klientům 32 miliard dolarů. V průměru tedy vydělával přes 900 milionů dolarů ročně. Jinak řečeno, Soros se svým týmem čítajícím 300 lidí vydělal investorům více, než činí celkový příjem společnosti Apple, která zaměstnává 34 300 lidí. Vezmeme -li v úvahu mantru hedgeových fondů - absolutní výnos, je Soros opět vítězem.
Deset nejúspěšnějších hedgeových fondů vydělalo dohromady svým investorům od doby, kdy byly založeny, téměř 156 miliard dolarů. Přitom i desátý z nich - ESL Eddiho Lamperta - vydělal za stejné období více než letecká společnost British Airways.
Ilja Dičev z Atlantské univerzity a Gwen Yu z Harvardu zjistili, že aktuální výnosy hedgeových fondů jsou o tři až sedm procent nižší, než bylo avizováno. Od roku 1980 činil průměrný roční výnos hedgeových fondů 12,6 procenta. Ale váženo investičními toky, dostali investoři v průměru pouze šest procent, tedy o hodně méně, než činí ekvitní výnosy, a ne o moc více, než by měli z dluhopisů.
Něco podobného se událo i s podílovými fondy, jejich investoři vybírali manažery podle momentální úspěšnosti, která ovšem většinou neměla dlouhého trvání.
Deset nejúspěšnějších manažerů pochází většinou ze starších hedgeových fondů, založených na počátku 90. let nebo ještě dříve, které jsou až na jeden všechny americké. Nízkovýnosové a anonymní fondy však nejsou ve výčtu uvedeny. Důvod je nasnadě: Nejenže měly starší fondy více času nashromáždit zisk, ale v posledním desetiletí byli navíc jejich manažeři nuceni snižovat riziko, čímž utlumili výnosy svých fondů.
Příkladem je Bruce Kovner, zakladatel společnosti Caxton Associates. Jeho fond Caxton Global se v tabulce umístil na čtvrté příčce díky výdělku 12,8 miliardy dolarů od roku 1983. Výnosy fondu však dramaticky klesly právě na konci 90. let.
Nejlepší roky však nemusejí mít nejlepší fondy nezbytně za sebou. John Paulson z Paulson & Co. vydělal díky své jasnozřivé sázce na rizikové hypotéky během jednoho roku více peněz, než kdy za rok vydělal kterýkoliv jiný investor.
Alan Howard založil svůj fond Brevan Howard F. před sedmi lety. Nyní je tento fond nejúspěšnější v Evropě díky výnosům během hospodářské krize. Jeho průměrný roční výnos činí 1,8 miliardy dolarů, vůbec nejvíce ze všech fondů. Přesto by ani jeho průměrné roční výnosy neobstály v konkurenci se Sorosovými, kdyby byla započtena inflace. Alan Howard je jediný britský manažer z top desítky.
Podle Davida Teppera, jehož fond Appaloosa obsadil v žebříčku sedmé místo, je v současnosti těžké se rozhodnout, kam bude v budoucnu směřovat ekonomika. Proto si fond pro jistotu drží deset procent majetku v hotovosti.
"Toto je období, kdy jsou rozumní lidé zmatení. Analýzy teď nejsou téměř k ničemu," říká Tepper. Jak ale dodává, nejčastější závěr zní, že to ekonomika USA zpackala.
Paulson, který skupoval zlato a akcie bank v očekávání růstu inflace, s Tepperem nesouhlasí. "Příležitostí investovat je teď mnohem více než kdy předtím. Je to opravdu vzrušující. Trhy spadly na hranici, kdy je možné koupit velmi kvalitní aktiva za velmi příznivou cenu. Je to historický okamžik," tvrdí Paulson.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist