Česká spořitelna, největší věřitel zkrachovalé textilky OP Prostějov, podala ústavní stížnost kvůli rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který ji a její dceřinou společnost REICO Investment ALFA  vyloučil z věřitelského výboru. Do toho se Spořitelna původně sama zvolila, soudce Jan Kozák však tuto volbu nepotvrdil.

„Soudce zabránil České spořitelně a REICu hlasovat 26. dubna 2010 na schůzi věřitelů dlužníka Oděvní podnik (OP Prostějov) o odvolání prvního insolvenčního správce Jaroslava Svobody,“ popisuje ČS v prohlášení hlavní důvod své stížnosti.

Spořitelna dodává, že zásah Krajského soudu je „nejen protiprávní, ale porušuje i ústavně zaručená práva na spravedlivý proces a právo vlastnit majetek“.

Pohledávka syndikátu, jehož členem je Česká spořitelna, Raiffeisenbank (resp. firmy Pyrghos Lefkos) a Citibank,  vůči největší tuzemské textilce, která je od května v konkurzu, přesahuje miliardu korun. Jednotlivé podíly činí: ČS 47,5 %, Raiffeisenbank 27,5 % a Citibank 25 %. Pohledávka samotné ČS tak činí zhruba 675 milionů korun.

Podle jednoho ze znaleckých posudků je celkový odhadovaný výtěžek z prodeje Oděvního podniku pro zajištěné věřitele 956 milionů korun. To je zhruba 90 procent z pohledávky České spořitelny, která má být uspokojena první v pořadí.

OP už koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Podle informací z minulého týdne v podniku pracuje přes 460 zaměstnanců. Před vyhlášením konkurzu koncem letošního března jich bylo 1900.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist