Ministr financí Jošihiko Noda intervenci po prvních zprávách z trhů potvrdil. Řekl, že Tokio o zásahu informovalo zahraniční protějšky, naznačil však, že jednalo samo. Americké ministerstvo financí a centrální banka krok Japonska komentovat zatím odmítly.
"V případě nutnosti podnikneme rozhodné kroky včetně intervencí a zároveň budeme pozorně sledovat pohyby devizových trhů," řekl Noda novinářům na spěšně svolané tiskové konferenci. O konkrétní formě zásahu neinformoval, podle obchodníků však centrální banka zřejmě začala intervenovat nákupy dolarů kolem úrovně 83 jenů. Banka při devizových intervencích jedná s pověřením ministerstva financí.
Jen již v úterý zpevnil k dolaru na nové 15leté maximum 83,25 JPY a dnes dál vzrostl na 82,87 JPY. Ve druhé polovině dnešního tokijského obchodování vlivem zásahu japonská měna klesla na 84,78 JPY.
Růst kurzu jenu poškozuje japonský vývoz, který je nyní hlavním motorem ekonomického růstu země a oživení z recese. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalila tempo růstu ze zhruba pěti procent v prvním čtvrtletí na 1,5 procenta a vláda v minulých týdnech připravila další program ekonomické stimulace v hodnotě 915 miliard jenů (212 miliard Kč).
Japonské akcie po intervenci proti jenu výrazně vzrostly
Japonský akciový trh ve středu díky vládní intervenci proti silnému jenu oživil z počátečních ztrát a získal více než dvě procenta. První japonská devizová intervence po šesti letech srazila kurz jenu z 15letých maxim k dolaru, což podpořilo zejména akcie velkých vývozců v čele s automobilkou Toyota Motor.
Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru stoupl o 2,3 procenta na 9516,56 bodu. V první části obchodování klesl na 9199 bodů, po intervenci však vystoupil až na měsíční maximum 9758,5 bodu.
Japonská centrální banka dnes na pokyn ministerstva financí prodávala na trhu jeny vůči dolarům poprvé od 15měsíční intervenční kampaně zakončené v březnu 2004. Jen v poslední době roste na stále nová maxima od rekordu z roku 1995, což podkopává vývoz, který je hlavním motorem třetí největší ekonomiky světa.
"Japonská ekonomika je silně závislá na tom, co získá z exportu, takže intervence přišla ve správný čas a měla dopad," řekl agentuře Reuters Tomomi Jamašita z investičního fondu Shinkin Asset Management. Někteří analytici však upozorňují, že Tokio nebude mít pro další intervence podporu v zahraničí a samo zřejmě delší dobu zásahy vést nebude.
Jen po intervenci sestoupil z ranního 15letého maxima o dvě procenta a podobně posílil i vůči euru a dalším měnám. Podle obchodníků však intervence trend zpevňování japonské měny jen zpomalila. Jen v úterý zpevnil k dolaru na nové 15leté maximum 83,25 JPY a v první části dnešního obchodování v Tokiu dál vzrostl na 82,87 JPY, k blízkosti rekordu 79,75 JPY z roku 1995.
Dnes však nakonec vlivem intervence dolar k jenu posílil o 2,4 procenta na 85,05 JPY. Euro k jenu zpevnilo o 2,2 procenta na 110,34 JPY. Dolar k euru kvůli dohadům o dalších krocích k uvolnění měnové politiky v USA klesl o 0,2 procenta na 1,2978 USD.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist