Poslední recese americké ekonomiky se stala nejdelším obdobím recese od druhé světové války, sdělil tento týden Národní úřad ekonomického výzkumu (NBER), který oficiálně vyhlašuje začátek a konec recesí v USA.
Dosud nejdelšími poválečnými obdobími poklesu americké ekonomiky byly recese let 1973 až 1975 a 1981 až 1982, které trvaly 16 měsíců. Nejdelším obdobím propadu vůbec byla Velká hospodářská krize, která podle oficiálních údajů celkově trvala od roku 1929 až do roku 1942.
Polovina loňského roku jako konec recese se shoduje i s údaji o vývoji hrubého domácího produktu, které ukazují pokles do loňského druhého čtvrtletí a od třetího čtvrtletí již mluví o obnovení růstu. Panel NBER složený z akademických ekonomů však kromě HDP přihlíží i k údajům o zaměstnanosti nebo osobních příjmech.
Panel sdělil, že s rozhodnutím o konci recese čekal tak dlouho, protože chtěl prostudovat revidované údaje o ekonomice ze 27. srpna.
NBER uvedl, že každý další ekonomický pokles už bude představovat novou recesi. Nebude to tedy pokračování poslední takzvané "velké recese", která začala v prosinci 2007.
"Velká recese" minulých let byla zřejmě i nejhlubší od konce války. Hrubý domácí produkt se za ní podle dosavadních neoficiálních odhadů propadl o zhruba čtyři procenta, zatímco v recesích 70. a 80. let ztratil od vrcholu k minimu kolem tří procent. Za Velké hospodářské krize však HDP klesl o zhruba 27 procent a těsně poválečná osmiměsíční krize roku 1945 vedla ke ztrátě 12,7 procenta HDP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist