Cena bavlny se poprvé po 15 letech vrátila nad jeden dolar za libru (asi 42 Kč/kg) a blíží se rekordu 1,17 USD/lb, kde byla v roce 1995. Cenu tlačí vzhůru výrobci oděvů, kteří se v létě snažili růst cen přečkat v naději, že ceny klesnou. To se ale nestalo a výrobci už nemají jinou možnost, než nakupovat za vyšší ceny. Jejich nákupy však růst cen ještě více podporují. Bavlna tak zdražuje i pro české textilky.
Podle výkonného ředitele Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) Jiřího Kohoutka začíná být zvyšování cen bavlny i v Česku velkým problémem a české textilky na to doplatí. "Cena bavlny vzrostla až o 50 procent," uvedl. Podle něj je situace o to horší, že se zvyšují i ceny energií.
Bavlna v létě zdražovala převážně díky zájmu investorů, kteří očekávají, že oděvní průmysl ceny posune ještě dál. Drahá bavlna ale komplikuje život výrobcům oděvů prakticky všude ve světě. "U bavlny je to dokonalá bouře," řekl agentuře Reuters partner společnosti Atlantic Capital Advisors Nick Gentile.
Český textilkám bavlnu prodražuje i kurz koruny
Otavan Třeboň, který se zaměřuje na pracovní a profesní konfekci a specializované ochranné oděvy, se snaží dojednat co nejlepší ceny. Ale i tak se musí vypořádat se zvýšením ceny o deset procent za metr bavlny. Zdražit své výrobky firma nemůže vzhledem ke konkurenci nijak výrazně, a tak jdou vyšší ceny bavlny většinou na vrub textilky, řekla referentka zásobování Pavla Zvoňárová. Bavlnu ještě prodražuje kurz koruny k dolaru.
Havlíčkobrodský textilní podnik Pleas už koncem června odhadoval, že mu kvůli zdražování bavlny letos stoupnou náklady o 15 až o 25 milionů korun. Pleas zaměstnává ve výrobě denního a nočního prádla přes 700 lidí. Roční obrat plánuje na úrovni loňských 800 milionů korun. Člen představenstva Petr Nobst k tomu dnes dodal, že problémy na světovém trhu s bavlnou trvají od loňského podzimu.
Podle jednatele textilního podniku Arcade Color v Lukách nad Jihlavou podražila příze oproti loňsku už asi o 35 procent. Výrobce prostěradel, ložních souprav, prádla a sportovního oblečení ale uzavírá kontrakty na půl roku i na rok, takže do uzavřených obchodů růst ceny suroviny nemůže promítnout. Podnik se 170 zaměstnanci proto musel maximálně snížit náklady. Jednatel Rostislav Fischer v úterý řekl, že takový vývoj nebylo možné předvídat, protože v posledních 15 letech firma nic takového nepamatuje.
Výrobce zdravotnických a hygienických potřeb Hartmann-Rico podle mluvčí společnosti Ireny Malé růst ceny bavlny ve svém podnikání také pociťuje. Situaci navíc komplikuje letošní zdražování dalších surovin, které se využívají ve zdravotnictví, včetně latexu či buničiny.
"V rámci celé skupiny Hartmann jsme učinili všechna opatření k tomu, aby se vyšší ceny nepromítly do cen našich produktů," uvedla Malá. "Zůstane-li však cena bavlny na dnešní úrovni nebo bude její růst pokračovat, zdražování se trhu se zdravotními prostředky nevyhne," dodala.
Od roku 1960 je to teprve podruhé, co se cena bavlny zvýšila nad jeden dolar za libru. Cena termínového kontraktu s dodáním v prosinci v pondělí vystoupila na 1,0198 USD/lb. Ještě v průběhu obchodování se však dostavila vlna vybírání zisků a cena se ustálila na 99,37 centu. Objemy obchodů byly proti průměru dvojnásobné.
Gentile řekl, že situace na trhu dává šanci na to, aby se cena vyšplhala nad historické maximum 1,17 USD/lb. Část analytiků ale upozorňuje, že růst cen bavlny se brzy vyčerpá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist