Jihokorejská vláda zvažuje výstavbu podmořských tunelů, které by zemi spojily s Čínou a Japonskem. Oznámil to v úterý mluvčí ministerstva dopravy a námořních záležitostí, kterého cituje agentura Reuters.
"V této fázi studujeme, zda je vybudování podmořských tunelů ekonomicky a technicky proveditelné," řekl mluvčí. Výsledky posuzování by podle něj měly být k dispozici ještě letos. Podmořské tunely by měly sloužit provozu korejských rychlovlaků KTX.
Představitel vlády řekl tiskové agentuře Jonhap, že může trvat desítky let, než bude projekt uskutečněn. Předtím by musely být uzavřeny dohody o jeho financování s čínskou a japonskou vládou.
O možnosti propojit zemi s Čínou podmořským tunelem už informoval i jihokorejský list Čoson Ilbo. Ten napsal, že jedním z návrhů je spojení západní Koreje s městem Wej-chaj v čínské provincii Šan-tung. Tunel v délce 300 kilometrů by měl stát 106 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). Ze Soulu do Pekingu by se lidé mohli dostat za pouhé čtyři a půl hodiny. O hodinu déle by trvala cesta do Šanghaje.
Druhý zvažovaný tunel by měl spojit přístavy Pusan v Koreji a Fukuoka v Japonsku. Někteří odborníci považují tento tunel, o kterém se diskutuje už od roku 1917, za reálnější, než tunel do Číny. Musel by překonat kratší vzdálenost, asi 220 kilometrů a na rozdíl od tunelu do Číny je po cestě několik ostrůvků, které by mohly stavbu usnadnit.
Třetí tunel by spojil jihokorejské město Mokpo s nejjižnějším ostrovem země Jeju.
Podmořské tunely by měly pomoci ekonomické spolupráci těchto tří zemí, podpořit cestovní ruch a generovat miliardové úspory v přepravě. Varianta spojení Jižní Koreji s Čínou dálnicí zatím není možná z politických důvodů, kvůli letitému nepřátelství s komunistickou Severní Koreou.
Někteří kritici projektu tvrdí, že by soustava tunelů, jejichž výstavba by mohla trvat asi 15 let, pomohla především Japonsku v expanzi do Koreje a Číny.
Pro srovnání, tunel pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii s Anglií, má délku 50.5 kilometru a stál v přepočtu kolem 15 miliard dolarů.
Nejdelší tunel na světě se nachází pod průlivem Cugaru mezi japonskými ostrovy Honšú a Hokkaidó. Postavila ho japonská železnice v letech 1971 - 1988. Je dlouhý téměř 54 km, maximální hloubka pod mořem je skoro 84 m. Stavba byla sice unikátním technickým úspěchem, celkové náklady však vzrostly oproti plánovaným 783 milionům dolarů až na 6,5 miliardy dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist