Zboží, které si lidé kupují v Česku, je často dražší než v cizině. Vedoucí výzkumu maloobchodního trhu společnosti Incoma Research Zdeněk Skála se domnívá, že jedním z důvodů pro předražený český trh je jeho velikost. "Zboží je dražší, protože se toho prodá méně než v evropských zemích. Ať už je to dáno kupní silou, nebo počtem obyvatel," říká.
Češi přitom patří v Evropě stále mezi chudší polovinu, ale ceny zboží a služeb jsou u řady položek jedny z nejvyšších. Na cenách některých výrobků a služeb se v pozitivním smyslu pro zákazníky neprojevila ani krize.
Podle Skály "lidé obecně platí za nákupy třemi věcmi: penězi, časem a energií." A cena pro ně není podle něho často tím nejdůležitějším.
Navíc odborníci odůvodňují českou "předraženost" i tím, že nízká konkurence nenutí jít obchodníky s cenami dolů. A příliš nenahrálo cenám oslabení koruny, která loni řadu věcí v Česku zlevnila.
Poskytovatelé či výrobci služeb se často brání protestům zákazníků absurdními výmluvami. Šéf T-Mobile například zdůvodnil výši cen operátora: "když se podíváte i na jiné produkty na trhu a budete se je snažit nakoupit v Česku, tak uvidíte, že obecně jsou ve středovýchodní Evropě dražší než jinde."
Přečtěte si některá zdůvodnění, proč je v Česku draho:
"Češi volají příliš málo, tak tu ceny musejí být vyšší." - vysoce postavený manažer jednoho z českých operátorů
"Je to určitý fenomén. Hodně spotřebitelských úvěrů je stále přes nebankovní instituce a ty tlačí cenu nahoru." - Jiří Kunert, šéf UniCredit Bank
"Úrokové sazby u spotřebitelských a hotovostních půjček jsou variabilní v závislosti na účelu, výši úvěru, splatnosti a rizikovém profilu žadatele. Srovnávat výši úrokových sazeb mezi jednotlivými zeměmi nedává příliš smysl, protože makroekonomické podmínky vždy byly zcela odlišné a během ekonomické krize se ještě prohloubily." - Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny
"Hlavním důvodem toho, že sazby na spotřebitelských úvěrech jsou vyšší než třeba před třemi lety, je opravdu zvýšená riziková marže bank." - Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank
"Je nutné vzít v potaz, že spotřebitelský úvěr není v ČR tak obecně a univerzálně přijímaným produktem, jako je tomu v některých vyspělejších ekonomikách v EU. Spotřebitelské úvěry si spíše berou rizikovější skupiny klientů. V souvislosti s bankovními poplatky je také dobré si uvědomit, že jsme jednou ze tří zemí EU, jež nemusela v krizi zachraňovat bankovní sektor." - Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB
Našli jste finty, jak domácí vysoké ceny obejít? Proč nás stojí nákupy v Česku více než v zahraničí? Setkali jste s někdy s nějakým zajímavým či absurdním odůvodněním? Čtenáři debatovali:
Roman Štědronský, Praha
Před lety jsem si pořídil zrcadlovku od Sony - ale přes francouzský internetový obchod. Ušetřil jsem zhruba 9 tisíc korun, což bylo zhruba 20% oficiální prodejní ceny v ČR. A to se už opravdu vyplatí zariskovat případnou obtížnější reklamaci (ovšem evropská záruka postačuje).
Jan, Tábor
Určitě tomu napomáhá neznalost cen v cizině. Takzvaní experti , uvedení na začátku článku, těží hlavně z české lenosti, neznalosti a nebojí se ani výmluv například na velikost země. Jenže jak tento předražený stav změnit? Jejich služby potřebujeme, oni to vědí a tak platíme. Pokud tedy spotřebitel nebude mít zastání shora, nic se nezmění.
Karel Ventoul, Ostrava
Dobíhá Vám smlouva u operátora? Tlačte na zvýšení minut nebo snížení paušálu, použijte u toho kouzelnou formulku k přechodu k jinému operátorovi. Vyplatí se i u velmi nízkých paušálů, není nutno mít tisícové měsční paušály, abyste dosáhli na 50% snížení! Ověřeno 3x osobně v rodině tento rok.
Pírová, Turnov
Nejlepší je nakupovat v cizině. Jelikož bydlím u hranic s Polskem a Německem nemám co řešit. V Čechách kupuji už jenom akutní věci.
El Pablo, Zlin
ebay.cz/de/fr/nl/co.uk/it/sp/com.
Taky funguje se rovnou odstehovat z toho CEZkeho bordelu, ale chce to vytecnou znalost alespon 2 jazyku a taky neco umet a nebat se delat praci pod znalostni urovni, ono se casem vzdycky najde neco lepsiho.
Prokop Kopek, Rožnov pod Radhoštěm
Má oblíbená voda po holení, kterou kupuji na ebay za 22 USD stojí v ČR kolem 1 500,- Kč. Co dodat.
Marta Holubová, Brno
Všechno je u nás dražší, a tak dost často kalkuluji a snažím se vyhledávat levnější varianty. Oblečení nakupuji v zahraničí jednou za rok, nebo se "vrhám" na slevy. Myslím si, že obchodníci budou muset s cenami brzy dolů, protože lidé nebudou mít peníze. Pravdou je, že je u nás ještě hodně snobů, kteří si potrpí na "značky" byť nekavlitního zboží v takových cenových relacích, že se člověku při pohledu na ně protáčejí panenky a říká si..." kdo si to kde vycucal z prstu"...a existuje vůbec někdo, kdo si takovou hadru koupí...!!!??? koupí. Opakuji také, že se v zahraničí prodávají nejen mnohdy levnější věci, ale i o mnoho kvalitnější. Co s tím dělat? Nekupovat....
Stesy, Most
Bydlím 35km od nejbližšího supermarketu v Německu. Nakupuji již výhradně tam. Čeští obchodníci přicházejí o tržby a český stát o DPH. Při cestě zpět si natankuji a neodvedu tím českému státu ani spotřební daň. Chtějí hodně, nedostanou nic. A to ještě nezmiňuji podstatně vyšší kvalitu snad už všeho.
Petra
Je smutné, že letět do londýna na pár dní se vyplatí, protože to, co jste ušetřili na slevách vám nejen zaplatí letenku, ale ještě "vám zbyde"...
Lukáš, Praha
V případě služeb na trhu s vysokou konkurencí tlačte na poskytovatele zájem o přechod ke konkurenci, ve většině případů bude otevřený k významnému snížení marže poskytnutím i 50% a vyšších slev.
U rychloobrátkového zboží je to hlavně o odvaze vyzkoušet zboží méně známé značky / zboží neznačkového. Někdy člověk narazí na zdraví škodlivý/nepoživatelný šunt ale někdy se dá bezpečně ušetřit.
U veškerých až podezřele výhodných/levných nabídek spojených se smlouvou je skutečně vhodné si několikrát přečíst všeobecné obchodní podmínky, v nichž se obvykle skrývá spousta nepříjemných "ale".
Jan Loukotka, Praha Prosek
Jezdím už dvacet let nakupovat do Drážďan, jen si tam člověk uvědomý, jaký odporný špinavý předražený Balkán je Praha.
Veronika , Tisá
Bydlíme pět kilometrů od hranic s Německem. Takže řešení je jednoduché. Většinu věcí nakupujeme tam. Kvalitní džíny, kabáty, bundy, pánské obleky, trika, kosmetika, prací prášky, tvrdé sýry, maso (!), některé mléčné výrobky, plzeňské pivo, věci na zahrádku a já nevím co všechno, se tam dá nakoupit levněji a zpravidla v daleko lepší kvalitě než u nás. Patrné je to zejména u oblečení a kosmetiky. Prodávají se tam věci, které jsou u nás "in" až dva roky po té a kosmetika, nevím proč, daleko víc voní.
Radek, Praha
Třeba u UPC stačí poslat výpověď a po 2-3 telefonátech z retenčního centra stáhnete cenu na 1/3. Vím o x lidech, kteří takto získali značnou slevu nejen u UPC, ale i u T-Mobile... Dokud se neozvete, bude Vás UPC nebo T-Mobile okrádat, na morálně slušnou cenu se dostanete jen výpovědí.
Jan Lucembursky
Ziju na pomezi Lucemburska, Nemecka a Francie. Ceny kontroluji ve vsech zemich vcetne CR. Sam nakupuji v CR jen vyjimecne. Rodicum a bratrovi nakupuji co lze v zahranici anebo jim alespon reknu za kolik se to da v zahranici sehnat. Takto maji alespon padny argument pro slevu.
Eva, Praha
Bohužel musím souhlasit s paní Holubovou z Brna. Oblečení je velmi často pofidérní kvality, i když je prodáváno v obchodech zahraničních značek. Zřejmě se jejich nákupčí domnívají, že Čechům to bude stačit a měli by být rádi, že se to tady vůbec prodává. Co se zde prodává jako "luxusní" zboží je v zahraničí považováno za běžné a tudíž tomu odpovídají i ceny.
To už si radši koupím letenku do Londýna nebo jízdenku do Vídně a nakoupím tam. A pořád to vyjde levněji.
Novák, Brno
S arogancí českých prodejců předraženého spotřebního zboží půjde jen sotva něco udělat. Sledovat slevy, využívat e shopy a hlavně nakupovat v zahraničí.
Kruton, Praha
Stávající stav představuje zajímavou výzvu pro toho, kdo by dokázal organizovat a informačně a propagačně podporovat hromadné "nákupní výpravy" za levnějším zbožím.
Josef z Prahy
Problém je, že v čr prakticky neexistují/anebo nedostatečně fungují kontrolní/ochranné/regulační a další mechanismy, které by chránily občany-spotřebitele. A pokud je trestán nějaký kartel, je to směšné - asi jako bych za rychlost 200km/h na dálnici byl pokutován dvěma kč.
představa tzv volného trhu v čr je naprosto směšná představa. je to jen "ideologická" fráze.
Petr, Wien
Vsichni tady maji pravdu nekupovat a tim je donutit zmenit. Vsichni maloobchodnici jsou prekupnici nic jineho. Jsem pro Vas cizinec, mam vekoobchod v zahranici a vlastnim moc nad nekolika znackami zbozi a nechci je prodavat v CZ, i kdyz bych mohl. Pri jednani se spolecnostmi, nebudu jmenovat kazdy si je muze precist v nakupnich centrech, se jen setkam s podminkami jako regalovne, "obalkovne a dokonce nemale", min 100% marze, dopravne z meho skladu v DE do Prahy je stejne jako z jineho kontinentu do DE, atd. K placi je, ze stejna spolecnost v AT s kterou obchoduji, se v CZ chova nekorektne az vulgarne. Radeji budu vydelavat mene a "obalkovat" nehodlam, nez prodelavat v CZ.
Robert, Praha
Jezdit za nákupy do zahraničí není také vůbec špatný nápad. Např. v Polsku je PHM o cca 6kč levnější. Takže na nádrži ušetříte 300+, takže už jen na této položce je polovina nákladů na cestu "doma"!. Maso je o 1/2 levnější a ještě k tomu chutnější. Takže pokud udělám nákup na měsíc dopředu, už mám ušetřeno. A tak se dá pokračovat ještě dost dlouho,.. Samozřejmě to má i své dopady na ekonomiku, ale ať se páni "manageři" velkých korporací chytí za nos!!
PavelD, Brno
Nakupuji jen neznackove zbozi. Tricko maximalne za 150Kc. Mikinu max. za 300Kc. Kalhoty tak za 400Kc. Balik ponozek (5ks) max. 80Kc. Mam dane na kazde zbozi takoveto limitni cenove hodnoty a podle nich porovnavam. To si pak fakt nekoupim tricko za 1000Kc a at ma na sobe sebelepsi napis.Dival jsem se na Amazon.de na ebay a o nic levnejsi to tam neni - snad jen ty znackovy, ale ty ja nekupuji. Jedine, co ma pro me vyznam nakupovat v zahranici (Nemecko, UK) jsou originalni knihy, audioknihy, protoze ty se u nas nedaji koupit.
Robert Burdej, Praha
Příklad tak propíraného oblečení:
Džíny, košile a mikina ARMANI ve znčkovém obchodě v Itálii mě stála 400€ (cca 10.000) Neříkám, že je to zadarmo, ale podívali jste se na ceny "Lewis" a jim podobným ve srovnání s armanim podřadným zbožím?
Michal, Jizni Korea
Tam kde ziju se neplati zadne poplatky za vedeni uctu, uroky mam pres 4%. Za byt se tu neplati mesicni najem, jen depozit, ktery je po skonceni najmu vcelku vracen. iPhone4 ktery v Cechach stoji 15k tady stoji 5k. Kdyz sem v Cechach davam si dobry pozor, abych neplatil zadne absurdni poplatky.
Mikulik, Praha
Vydejte se z Prahy do Drážďan nebo do Chemnitzu. Ten benzín se vám prostě vrátí, nebojte se toho a nepochybujte o tom! Drogerie, některé jídlo, i oblečení. Co stojí v D - 40€, mělo by stát u nás 1000Kč. U nás je to za 1100Kč. 5 různých košil kde 1 ks je vždy v D. za 20€ se u nás prodává za 499,529,549,599 ale také i za 649,699 Kč. Jedná se stále o jeden obchod. Jak je tohle tedy možné? vždy je cena přepočítaná úplně jiným kurzem výhodným pro danou firmu.
Marta z Ostravy
Kolegyně z práce má dceru provdanou v Německu a jednou za měsíc jezdí navštívit vnoučátka. Jezdím s ní, jedinou podmínkou je, že odřídím polovinu cesty. Zatímco se ona kochá s dětičkami, já pilně obcházím obchody - kupuji všechno - drogerii, potraviny, obuv, oděvy... teď jsem si přivezla TV LG a rozdíl v ceně mezi Německem a ČR byl 40% !!! Příští týden si dovezu novou tiskárnu a monitor a podívám se po ručnících a povlečení. Vyplatí se mi to bohatě, mám celodenní výlet zadarmo, ušetřím a navíc z toho mám dobrý pocit zadostiučinění.
Waldík, Praha
pravidlo číslo jedna: Zmáčkněte dodavatele! :-) tohle platí nejen mezi obchodníky, ale i mezi obchodníkem a konečným zákazníkem. 80% zboží a služeb nemusíte konzumovat, proto pokud jsou předražené, je třeba si jejich konzum odříct. Pokud lahev šampaňského stojí v německu 7 EUR a v ČR 499 ( mluvím o nějakém no name, ale šampaňském), tak si dám radši vychlazenou plzeň. Podobně byt v Praze, pokud je dražší než v Mnichově si raději pronajmu, než bych koupí nafukoval nemovistostní bublinu. Peníze totiž nemusí sloužit jen k utrácení, ony se dají utrácet i s rozmyslem... Prostě pokud nejde o život, předražené zboží ignorujte...
Josef Novák, Cheb
Mám velkou výhodu a bydlím, teď jsem chtěl říct "v pohraničí", ale to zní příliš hanlivě, takže to opravuji na "bydlím pár kilometrů od skutečné civilizace". Takže potraviny nakupuji v malém bavorském sedmitisícovém městečku. S větším výběrem, kvalitou a ve většině případů i nižší cenou.
Pavla, Praha
Ano - nejlepsi finta je proste nakupovat v zahranici. Ceske ceny me uz dlouho nebavi. I ve Vidni je obleceni levnejsi.
Pavel
V Britanii jsem jiz sestym rokem ale dost casto jezdim domu do Ceska na delsi dovolene tak mam moznost srovnani. Me rodine i pratelum vzdy vezu co mohu, ponevadz ceny v Cesku jsou opravdu monstrozni. Nakupuji vse od detskeho obleceni pres neznackove obleceni, znackove obleceni, kosmetiku, mobily atd. Bankam zde neplatite zadne poplatky, za mobilni tarify v hodnote 10 liber (290,-- Kc) jiz bezne dostavate 300 minut a SMS neomezene. Internet + pevna + okolo 100 TV kanalu na kabelovce vse dohromady 25 liber. (580,--Kc). Second hand auta a zrejme bez pretoceneho tachometru vychazi na polovic. Nevim, proc treba takove Denim jeans jsem kdysi u nas kupoval za zhruba 1000,--Kc a tady se vlezete do 8 liber, protoze to ani zadna znacka tady v podstate neni. Myslim, ze na vine jsou jak zakaznici, kteri neco takoveho vubec akceptuji, ale i statni regulace v pripade telekomunikaci, ktera v podstate brani jakekoliv konkurenci - at uz virtualnim operatorum ci dalsim plnohodnotnym operatorum prijit na trh.
Jeseník
Hlavne ceny veci pro deti tu jsou nehorazne. Cim to je, ze se mi vyplati si nechat poslat od kamaradky z UK 5x body na mimi za cenu jedoho body u nas? Pokud udelam vetsi nakup, tak i s postovnym hodne vydelam a to nemluvim o kvalite.
Kdyz potrebuju koupit nutrilon na prikrm, tak jedu do nedalekeho Polska, kde je az o 100 Kc levnejsi nez tady na jednom baleni. Jak je to mozne? Uplne stejna znacka, stejne mnozstvi. Taktez instantni caje pro deti. Prodavaji tam 2x vetsi baleni za stejnou cenu naseho polovicniho. Levneji vyjdou take detske pleny.
Potraviny jak co, ale napriklad polske klobasy nebo uzeniny obecne jsou na uplne jine urovni. Je to vyrobene jen z masa a ne z krupek a slach a navic je to levnejsi. Tady v CR se nas snazi obrat, tak nas krmi moukou, sojou a ruznyma chemickyma modifikovanyma smejdama. Polaci jsou asi mirne zaostali, ale delaji svoje remeslo poctive - alespon co se tyce masnych vyrobku.
Dale nabytek. Radeji jedu do PL si vybrat a koupit a i s dovozem me to vyjde levneji a mam lepsi vyber nez tady v CR. Tady stejne prodavaji polske vyrobky, ale za ceske ceny, ktere obecne predstavuji prirazku nekolik tisic.
No a kdyz uz tam jsem, tak natankuju na jejich znackove benzince benzin o 2,5 Kc levneji na litru. Kdybych jel na nejakou neznackovou, tak je to jeste mnohem lepsi, ale zas tak tem polakum neverim.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist