Evropský parlament ve středu definitivně schválil novou podobu finančního dohledu v Evropské unii. Její zastánci tvrdí, že zabrání opakování finanční krize z let 2008 a 2009, kritici ovšem upozorňují, že národní státy ztratí část pravomocí a dohledu nad vlastními bankami ve prospěch unijních institucí.

K odpůrcům patřilo původně i Česko, ale nakonec zůstalo osamocené a nemělo šanci schválení návrhu zabránit. Česká národní banka v reakci na schválení mj vyjádřila obávy, že některé z unijních návrhů omezují rozpočtové pravomoci jednotlivých zemí.

Základ nové podoby unijního finančního dohledu, která by měla začít fungovat již od počátku příštího roku, mají tvořit čtyři nové instituce. Tři z nich budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech EU pro celou unijní ekonomiku.

Česku od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů. Podobné výhrady měla původně i Velká Británie, ta se ale nakonec spokojila s tím, že jeden z úřadů bude sídlit v Londýně.

Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopný zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet. Stát však bude muset své "odvolání" řádně vysvětlit, argumentování malichernými důvody má zabránit speciální klauzule. Nová podoba unijního dohledu ovšem neřeší, kdo ponese odpovědnost za škody, které může způsobit špatné rozhodnutí unijního regulátora.

Někteří čeští europoslanci tak hlasovali proti návrhu, přestože byli ve výrazné menšině. Proti byl mimo jiné i celý poslanecký klub Občanské demokratické strany, který je z těch českých největší. "Na jaře 2009, kdy nová architektura finančního dohledu vznikala, jsme slyšeli ujišťování, že nebudeme potřebovat nové instituce. Teď samozřejmě vznikají nové a drahé úřady, které nemají žádnou odpovědnost, jen moc nařizovat. Přitom plnou odpovědnost za stabilitu České republiky nese i nadále Česká národní banka," řekl europoslanec Ivo Strejček (ODS).

Nová podoba finančního dohledu se nelíbí ani Janu Březinovi z KDU-ČSL. "Nová pravidla finančního dohledu signalizují, že nad ekonomickou svrchovaností státu se začíná smrákat. V případě rozdílného vidění situace nadnárodní orgány dohledu ty národní jednoduše převálcují," uvedl.

Návrh, který bývá v rámci EU označován jako revoluční, naopak podpořili sociálnědemokratičtí europoslanci, přestože i oni připouštějí, že je spojen s určitými problémy. "Z čistě odborného hlediska není tvar nových regulačních orgánů a jejich pravomocí úplně bez problémů. Jejich pravomoci se budou totiž překrývat s národními orgány. Také to, že nevznikl jednotný dozorový orgán, považuji za nepříliš šťastné," řekl Jiří Havel (ČSSD).

ČNB se změny nelíbí

Česká národní banka odmítá rostoucí pravomoc orgánů EU dohlížejících na fungování finančního trhu. Navíc se obává, že některé z unijních návrhů omezují rozpočtové pravomoci jednotlivých zemí.

Současné plány EU berou podle člena bankovní rady ČNB Roberta Holmana národním dohledovým orgánům pravomoci, ale odpovědnost za fungování trhu jim ponechávají stejnou. Holman to uvedl na středeční konferenci k nové hospodářské a sociální strategii EU Evropa 2020. Česká národní banka se navíc obává, že některé z unijních návrhů omezují rozpočtové pravomoci jednotlivých zemí.

"ČNB nepodporuje přenos pravomocí na nové dohledové orgány na evropské úrovni bez převzetí i odpovědnosti, který zůstává na národní úrovni a omezuje se nezávislost národních dohledů," uvedl Holman.

ČNB se tak podle Holmana bude snažit omezit nežádoucí intervence nových evropských dohledových orgánů. Bude také obhajovat základní principy, kterými jsou nezávislost dohledových orgánů a nerozdělení pravomoci od odpovědnosti. Navíc uvažovaná opaření, jako je harmonizace pojištění vkladů na evropské úrovni nebo zdanění finančních institucí a zavádění poplatků, nesmí narušovat rozpočtovou suverenitu jednotlivých států, upozornil Holman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist