Česká ČSOB
- přijetí milionu korun z Německa...1000 Kč
- odeslání milionu do německa.......1500 Kč
Slovenská ČSOB
- přijetí i odeslání milionu korun do / z Německa.....0,15 € (3,7 Kč)
Podnikatelé, kteří obchodují se zahraničím, objevili trik, jak na bankovních poplatcích ušetřit statisíce korun. Zakládají si účty na Slovensku. Poplatky za posílání a přijímání zahraničních plateb jsou tam totiž u běžných transakcí i šedesátkrát nižší než v Česku. V extrémních případech i čtyřistakrát.
U většiny tuzemských bank poplatek přesahuje 100 korun, u velkých transakcí činí až 1500 korun, na Slovensku se pohybuje v přepočtu jen v řádu korun.
Pokud by české firmy začaly hromadně stěhovat svoje účty na Slovensko, znamenalo by to pro české banky poměrně závažný problém - za poplatky ročně inkasují miliardy korun.
Firmy, které si slovenský účet založí, na něj pak směrují všechny platby v eurech. A pokud potřebují dostat peníze ze Slovenska do Česka nebo obráceně, stojí je to pár korun. Banky totiž převody mezi slovenským a českým účtem v rámci jedné bankovní skupiny cenově zvýhodňují.
"Účet na Slovensku jsem si založil na jaře a za rok díky tomu na poplatcích za transakce zaplatím jen 5 tisíc namísto 330 tisíc," popsal Aleš Koukola, majitel firmy Kovo Koukola ze Žďáru nad Sázavou. Podle něj se finta rychle šíří. Poradil ji i dalším firmám, které ji využily. HN se podařilo najít čtyři další podnikatele, kteří se rozhodli podle nich "nehorázné" české poplatky obejít přes Slovensko.
Drahé přeshraniční převody leží v žaludku i velkým firmám. Například výrobce nemocničních lůžek, firma Linet, kvůli nim na poplatcích vydá ročně asi dva miliony korun. "Zatím jsme možnost zřídit slovenský účet nezkoumali, ale hned zítra to nechám prověřit," řekl šéf firmy Zbyněk Frolík. I výrobci automobilových součástí Hella s obratem 4,5 miliardy chodí většina plateb do Česka. "Chystáme nyní optimalizační kroky podobného typu," řekl obchodní ředitel Marek Ryšavý.
Slovenské banky po vstupu do eurozóny přeshraniční poplatky zlevnily, protože podle pravidel EU mají mít banky členských zemí jednotné ceny za domácí i zahraniční platby v rámci eurozóny.
České banky ale nic netlačí a drží poplatky za transakce v eurech stále vysoko. Zdůvodňují to vyššími náklady. "Cena vychází z mnoha faktorů, mezi nimiž je zejména nákladovost, ale i dlouhodobá strategie banky," řekla mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Poplatky hájí i ČNB. "Jsme jednou ze tří zemí EU, jež nemusela v krizi zachraňovat bankovní sektor. To je dáno i tím, že ono klasické bankovnictví, jehož poplatková politika je kritizovaná, je u nás ziskové," řekl mluvčí Marek Petruš. Poplatkové příjmy bank letos v pololetí vzrostly na 23,3 miliardy korun, což bylo skoro o tři čtvrtě miliardy korun víc než před rokem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist