Lidí v Česku, kteří nezvládají splácet své dluhy, přibývá. Největší problémy mají Češi s půjčkami, které si vzali na nákupy. Podíl nejoblíbenějších hotovostních úvěrů na všech půjčkách v zemi nezaplacených 90 a více dnů po splatnosti se už v srpnu přiblížil jedenácti procentům. To je přes tři procentní body víc než před rokem. U půjček, které banky poskytují přímo na nákup určitého druhu zboží, je dokonce situace ještě horší - jejich podíl se už blíží 16 procentům.
Zhoršuje se ale také platební morálka lidí při splácení domů a bytů. V případě hypoték se přitom ukazuje, že je lidé v obavě ztráty střechy nad hlavou přestanou splácet až ze všech dluhů naposledy. V srpnu však podíl hypoték, nesplácených déle než tři měsíce, přesáhl tři procenta. Meziročně jde o zhoršení o jeden procentní bod. Finanční domy tak nyní mají větší problémy s neplatiči z řad domácností než před rokem, kdy ekonomika čelila krizi.
"Ano je to tak. Růst nesplácených úvěrů kopíruje růst nezaměstnanosti až s určitým časovým odstupem. Ačkoliv jsme svědky mírného oživení ekonomiky, s obratem počítáme až ve druhé polovině roku. Úsporná opatření vlády můžou v blízké době působit na další růst nezaměstnanosti, a tím i neplatičů," potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.
Finanční poradny nestíhají
S prohlubováním potíží domácností při splácení dluhů počítá i Česká národní banka. "Tento trend bude ještě pokračovat. Vrchol odhadujeme koncem letošního roku. Pokud nedojde k návratu recese, měly by potom nesplácené půjčky začít klesat," řekl včera HN Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB. Minulý měsíc ČNB zveřejnila výsledky zátěžových testů bank, ve kterých pracovala s údaji z června. Centrální bankéři v nich odhadli, že podíl špatných úvěrů na celkových půjčkách domácností do konce roku vzroste ještě o jeden procentní bod. A to až na 5 a půl procenta.
Stále víc lidí také hledá pomoc ve finančních poradnách. "Týdně se nám hlásí pětadvacet nových klientů, ale nestačíme je všechny zvládnout. Přibývají hlavně lidé, kteří letos přišli o práci a mají dluhy u drobných regionálních poskytovatelů půjček. Jde o firmy, které se na rozdíl od velkých bank a splátkových společností o úpravě splátek se nechtějí bavit," říká Andrea Běhálková z občanského sdružení SPES, které radí lidem v obtížné situaci.
Bankéři nepřestávají varovat před firmami, které lidem slibují, že jim pomůžou zbavit se dluhů. Banky jsou ale při řešení dluhů ochotny komunikovat jen přímo s klienty. "S oddlužovacími firmami vůbec nemluvíme, jednáme jen přímo s našimi dlužníky," potvrzuje Kofroň z Raiffeisenbank..
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist