Lidí v Česku, kteří nezvládají splácet své dluhy, přibývá. Největší problémy mají Češi s půjčkami, které si vzali na nákupy. Podíl nejoblíbenějších hotovostních úvěrů na všech půjčkách v zemi nezaplacených 90 a více dnů po splatnosti se už v srpnu přiblížil jedenácti procentům. To je přes tři procentní body víc než před rokem. U půjček, které banky poskytují přímo na nákup určitého druhu zboží, je dokonce situace ještě horší - jejich podíl se už blíží 16 procentům.

Zhoršuje se ale také platební morálka lidí při splácení domů a bytů. V případě hypoték se přitom ukazuje, že je lidé v obavě ztráty střechy nad hlavou přestanou splácet až ze všech dluhů naposledy. V srpnu však podíl hypoték, nesplácených déle než tři měsíce, přesáhl tři procenta. Meziročně jde o zhoršení o jeden procentní bod. Finanční domy tak nyní mají větší problémy s neplatiči z řad domácností než před rokem, kdy ekonomika čelila krizi.

"Ano je to tak. Růst nesplácených úvěrů kopíruje růst nezaměstnanosti až s určitým časovým odstupem. Ačkoliv jsme svědky mírného oživení ekonomiky, s obratem počítáme až ve druhé polovině roku. Úsporná opatření vlády můžou v blízké době působit na další růst nezaměstnanosti, a tím i neplatičů," potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Finanční poradny nestíhají

S prohlubováním potíží domácností při splácení dluhů počítá i Česká národní banka. "Tento trend bude ještě pokračovat. Vrchol odhadujeme koncem letošního roku. Pokud nedojde k návratu recese, měly by potom nesplácené půjčky začít klesat," řekl včera HN Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky ČNB. Minulý měsíc ČNB zveřejnila výsledky zátěžových testů bank, ve kterých pracovala s údaji z června. Centrální bankéři v nich odhadli, že podíl špatných úvěrů na celkových půjčkách domácností do konce roku vzroste ještě o jeden procentní bod. A to až na 5 a půl procenta.

Stále víc lidí také hledá pomoc ve finančních poradnách. "Týdně se nám hlásí pětadvacet nových klientů, ale nestačíme je všechny zvládnout. Přibývají hlavně lidé, kteří letos přišli o práci a mají dluhy u drobných regionálních poskytovatelů půjček. Jde o firmy, které se na rozdíl od velkých bank a splátkových společností o úpravě splátek se nechtějí bavit," říká Andrea Běhálková z občanského sdružení SPES, které radí lidem v obtížné situaci.

Bankéři nepřestávají varovat před firmami, které lidem slibují, že jim pomůžou zbavit se dluhů. Banky jsou ale při řešení dluhů ochotny komunikovat jen přímo s klienty. "S oddlužovacími firmami vůbec nemluvíme, jednáme jen přímo s našimi dlužníky," potvrzuje Kofroň z Raiffeisenbank..