Poslední týden 3.čtvrtletí měl v Evropě a ve Spojených státech rozdílný rozdílný průběh a stejně tomu bylo vlastně po celé září.

Zatímco evropské akciové trhy klesaly i v průběhu obchodování, americké indexy se často v průběhu dne pohybovaly v kladných hodnotách a zisky ztratily až v závěru obchodování. Za celý měsíc si připsaly trhy na starém kontinentu zisky do 5%, ale S&P500 vzrostl o úctyhodných 8,8%. To dělá toto září vyjímečným, protože statisticky se jedná o nejhorší měsíc v roce z pohledu akciových trhů.

Důvodem růstu byl srpnový pokles a následné rozplývání obav z příchodu druhého dna světové ekonomiky. To ostatně potvrdila i data z tohoto týdne. V pondělí a ve středu byly publikovány ukazatele potvrzující dobrý stav čínské ekonomiky, která se definitivně stává tahounem světového růstu.

Ale i americké hospodářství se podle všeho zlepšuje. Čtvrtek ukázal další pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti, když nových žadatelů bylo 453 tisíc namísto očekávaných 460 tisíc. Také ukazatel HDP ve 2.čtvrtletí byl revidován mírně nahoru kvůli vyšší spotřebě, která je pro americkou ekonomiku klíčová.

Zlato přes 1300 dolarů

Cena zlata dosahující historických maxim ale naznačuje, že si investoři nejsou ještě stoprocentně jistí dalším vývojem a hledají větší jistotu, kterou nacházejí právě ve zlatě, protože ceny bonitních státních dluhopisů se dostaly na neuvěřitelné úrovně.

Obavám určitě pomohl i vývoj uvnitř irského bankovního systému. Irská vláda prohlásila, že je připravena "nalít“ do problémových bank, hlavně Allied Irish a Anglo Irish, dalších 50 mld. euro, což je více než třetina rozpočtových příjmů za rok 2009.

I tak Irsko zatím nepředpokládá nutnost sáhnout do nově vzniklého evropského stabilizačního fondu, protože polovinu částky je schopno pokrýt z rezerv penzijního fondu. Ale i přesto, že tyto rezervy koupí nějaký čas, nevyhne se ostrovní stát s 4,5 mil. obyvatel drastickým rozpočtovým škrtům. Výhoda je, že trhy také vnímají, že Irsko není Řecko.

Euro pokračovalo v posilování vůči dolaru, když mu v růstu pomohla i zpráva, že evropské banky čerpaly méně likvidity od ECB.

V korporátní sféře hrála aktivní roli opět společnost Hewlett-Packard. Nejdříve potěšila trh zlepšeným výhledem na příští rok a ve čtvrtek konečně padlo jméno nástupce odvolaného Hurda. Volba padla na ex-šéfa SAPu Apothekera, ale jeho jmenování vyvolalo určité pochyby.

V příštích dnech se může ukázat, jaký bude další vývoj na trzích. Buď bude říjen po dobrém září ve znamení výprodejů, nebo se naopak potvrdí zlepšující se podmínky v ekonomice a volné prostředky se začnou přesouvat do akcií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist