Aby neztratily své klienty, začínají tuzemské stavební spořitelny přicházet s novými nabídkami na vyšší zhodnocení vkladů. Wüstenrot zvýšila úročení vkladů ze dvou na 2,5 procenta ročně, Modrá pyramida slibuje klientům bonus na vklad, který složí během čtyř měsíců od založení smlouvy. Zbylé tři spořitelny oznámí své nabídky v příštích týdnech.
Je to po pěti letech poprvé, co se takové nabídky na vyšší úroky objevují. Spořitelny se totiž bojí, že mnoho jejich klientů kvůli snížení státní podpory peníze vyzvednou a nebudou mít z čeho půjčovat. Ve stavebních spořitelnách je kolem 415 miliard korun, z toho přes 300 miliard na starých smlouvách, které lidé můžou kdykoliv ukončit.
Spořitelny mají přitom na zlepšení nabídek velký prostor. Podle analytiků si kromě vyšších úroků mohou dovolit zrušit i vysoké vstupní poplatky, které většinou činí procento z cílové částky či snížit poplatky za vedení účtu. Návratnost kapitálu v těchto specializovaných bankách je totiž mimořádně vysoká.
Stát zdaní stavební spoření zpětně, doplatí na to tři čtvrtě milionu klientů - čtěte ZDE
Zlaté časy stavebního spoření končí. Alternativa na uložení peněz se hledá těžko - čtěte ZDE
Nejefektivnější Stavební spořitelna ČS měla vloni návratnost kapitálu 40,21 procent - akcionářům by se tak jejich investice vrátila za dva půl roku. U většiny ostatních spořitelen se pohybuje kolem 30 procent. U klasických bank přitom bývá pod 20 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist