Irák zvýšil odhad prokázaných zásob ropy o 24,4 procenta na 143,1 miliardy barelů. Irák tak má nyní druhé nejvyšší zásoby ropy na světě za Saúdskou Arábií. Irák doposud uváděl, že jeho zásoby činí 115 miliard barelů, což ho řadilo na třetí příčku za Írán.

Ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání uvedl, že ke zvýšení zásob přispěla spolupráce se zahraničními ropnými společnostmi v těžbě. Ty nyní pracují v zemi na rozvoji 12 ropných polí. Irák díky těžbě ropy získává miliardy dolarů, které potřebuje na obnovu země po letech sankcí, poklesu a po válce.

Šahristání na tiskové konferenci dodal, že k růstu přispělo hlavně odhalení zásob ropy na nových polích, včetně polí Západní Kurna a Zubajr. Prokázané rezervy pole Západní Kurna nyní činí 43,302 miliardy barelů, což z něj dělá podle rezerv druhé největší ropné pole na světě. Ministerstvo k aktualizaci svých údajů použilo trojrozměrný seizmický průzkum.

Celkové číslo zahrnuje 66 ropných polí a podle Šahristáního se mohou zásoby dále zvýšit, protože se zkoumají další oblasti. Nový údaj zahrnuje veškeré zásoby ropy, které je možné vytěžit v rámci současných dostupných technik.

Těžební kapacity mají dohnat Saúdskou Arábii

Irácký ropný průmysl byl dlouhou dobu kvůli mezinárodním sankcím zanedbáván. Aktivita v průzkumu nových ložisek byla velmi nízká, údaje o zásobách vycházely ještě ze starých technologií a nebyly revidovány několik let. Zahraničním ropným společnostem se však v poslední době podařilo získat dohody na rozvoj těžby ropy a pracují na zvýšení těžebních kapacit v zemi. Těžební kapacity by tak měly stoupnou až na 12 milionů barelů denně, což je zhruba současná úroveň Saúdské Arábie, z dosavadních 2,5 milionu barelů denně.

Podle poslední zprávy o zásobách ropy BP Energy Statistical Review prokázané rezervy Saúdské Arábie činí 264,6 miliardy barelů. Druhá příčka doposud patřila Íránu s rezervami 137,6 miliardy barelů. Včetně nekonvenčních zdrojů mají vyšší zásoby než Irák ještě Kanada a Venezuela. Mezi nekonvenční zdroje ropy patří dehtové písky nebo ropné břidlice, tuto ropu je však velmi obtížné vytěžit a vyplatí se to pouze při mnohem vyšších cenách ropy na trhu.

Podle analytiků zvýšení prokázaných zásob ropy pravděpodobně v nejbližší době nijak výrazně neovlivní globální energetickou scénu. Upevní však pozici Iráku jako ropné velmoci i jeho pozici v rámci ropného kartelu OPEC, napsaly agentury AP a Reuters. Irák v současnosti vyváží 1,9 milionu až dva miliony barelů ropy denně. Vývoz ropy tvoří téměř jediný zdroj devizových příjmů země.

Největším producentem je Saudská Arábie, pak Rusko a Spojené státy americké. Mezi největší spotřebitelé ropy patří Spojené státy, následované Čínou. Největším vývozcem ropy na světě je opět Saudská Arábie, následovaná Ruskem a Norskem. Největším dovozcem na světě jsou Spojené státy následované Japonskem a Čínou.

Irák koncem srpna tohoto roku opustila poslední bojová brigáda americké armády. Stalo se tak téměř sedm a půl roku po zahájení invaze koaličních vojsk v čele s USA do Iráku, jejímž cílem bylo svrhnout režim Saddáma Husajna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist