Nevýhodné a předražené obchody či zakázky bez výběrového řízení, kterými přišla Karlovarská krajská nemocnice - holding tří nemocnic ve vlastnictví kraje na Karlovarsku – nejméně o desítky milionů korun, zůstanou bez potrestání. A to přesto, že podivné obchody, z nichž těžily firmy spřízněné s dvěma šéfy holdingu, podrobně popsal audit společnosti KPMG.

Na správu nemocnic si v roce 2005 najal kraj soukromou společnost Česká zdravotní – najatí profesionálové měli hospodařit efektivněji. Jenže opak byl pravdou.

Na podzim 2007 začal na podivné a předražené nákupy upozorňovat personál nemocnic, který demonstracemi a podáním hromadné výpovědi také donutil oba manažery Davida Hanzla a Vladimíra Keřku k odchodu.

A audit, který si po protestech nechal udělat kraj, pak ukázal, že holding nevýhodnými nákupy a pronájmy přišel o mnoho desítek milionů korun.

Nepodařilo se prokázat...

Policie po více než dvou letech prověřování v polovině září případ odložila – nepodařilo se prý prokázat, že by konkrétní osoba spáchala trestný čin. A odložení v uplynulých dnech potvrdil i státní zástupce Petr Vošta. „Postup policejního orgánu jsem shledal důvodným,“ řekl Vošta.

„Ten posudek byl jednoznačný,“ kroutí hlavou jedna z tehdy revoltujících lékařů Berenika Podzemská. „Co jiného je průkaznější než srovnání s cenami, za které se nakupovalo předtím i potom,“ dodává.

Mimochodem: Revoltující lékaři tehdy založili i stranu Doktoři (za uzdravení společnosti) a v krajských volbách uspěli a získali i post v radě kraje.

Předražení i o sto procent

Příklady z auditu? KPMG si dala práci s tím, že porovnala ceny, za které nakupovalo materiál předchozí vedení v čele s Hanzlem s cenami na běžném trhu. A zjistila, že nákupy byly předražené o desítky procent. To se potvrdilo, když přišlo nové vedení – u řady léků či zdravotnického materiálu klesly ceny na necelou polovinu.

Zakázky za desítky milionů také dostaly společnosti, provázané s Českou zdravotní. Spolumajitelé České zdravotní byli například partnery advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a partneři. A i té nastaly zlaté časy: Vzápětí po nástupu České zdravotní do nemocnice získala zakázku na poradenství za paušální částku 290 tisíc korun měsíčně – za necelý rok a půl si advokáti naúčtovali téměř pět milionů korun.

Auditoři navíc zjistili, že některé nákupy nemocnice tehdy uskutečnila bez výběrového řízení a řada dokumentů k soutěžím nebyla dohledatelná. V jiných případech to vypadá, že poptávková řízení byla jen naoko. „Byla oslovována stejná skupina uchazečů. Zjistili jsme dokonce shodné znění odpovědí na výzvu k podání nabídek od těchto společností,“ uvádějí auditoři.

Plýtvání nemusí být trestné

Podle státního zástupce ale ani tato zjištění nedokládají, že by Keřka s Hanzlem spáchali trestný čin. „Audit byl nastavený velmi obecně a ta podezření, která tam byla, se nepodařila opatřenými důkazy prokázat,“ říká Vošta. „To co stačí naznačit, že může dojít k nějakému plýtvání, my musíme navíc prokázat, že to je spácháno úmyslně nějakým trestným činem, a to se nepodařilo,“ dodává.

A Voštu ani policii nepřesvědčily ani zakázky pro pro spřízněné společnosti – jako advokátní kancelář – či to, že se „ztratily“ dokumenty k veřejným zakázkám. „Tento poznatek byl předán Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ konstatoval Vošta.

Keřka s Hanzlem ale přesto nyní stojí před soudem – ještě předtím, než případ převzal Vošta, policie několik nejkřiklavějších jednotlivých nákupů poslala před soud. V porovnání se všemi obchody zmíněnými v auditu jde však jen o drobné – tím, že mezi dodavatele a nemocnici vložili prostředníka, který si napočítal v některých případech provizi až 80 procent, podle obžaloby způsobili škodu „pouhých“ 2,5 milionu korun.

 

 

„Ti prostředníci nic nevytvářeli, jen posílali předražené faktury. Zboží dál chodilo od původních dodavatelů,“ řekla již dříve serveru iHNed. Cz státní zástupkyně Dana Woydichová. Mimochodem: oním prostředníkem byla Zdravotní distribuční, které měla stejného majitele jako Česká zdravotní. Rozsudek v tomto případě by mohl Okresní soud v Karlových Varech vynést již tento pátek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru