1,3858 dolar/euro
Dolar oslabil k euru o 1 %. Investoři se bojí uvolňování měnové politiky v USA.
6,6685 jüan/dolar
Čínská vláda v polovině června revalvovala jüan, který od té doby oslabil zhruba o 2 %. Podle USA a Bruselu je to ale málo.
83,01 jen/dolar
Japonský jen od začátku roku posílil k dolaru o 10,5 %. Tokio intervenovalo na devizovém trhu ve snaze jen oslabit.
Největší banky světa požadují po národních vládách ustanovení společné strategie, která zabrání státním zásahům do měnové politiky. Institutu mezinárodních financí (IIF), který sdružuje 420 velkých světových bank, se nelíbí zneužívání měnové politiky ze strany některých vlád ke zlepšení konkurenceschopnosti jejich zemí. Vyspělé země schválně oslabují své měny, aby podpořily domácí vývozce a ekonomický růst.
Banky se tak nepřímo odvolávají na smlouvu Plaza Accord z roku 1985, v níž se představitelé významných světových ekonomik dohodly na řízeném oslabování dolaru. IIF vidí řešení současné situace v uzavření podobné dohody, kterou by mezi sebou sjednali globální hráči jako USA, Čína, Japonsko a eurozóna. "Jednotlivé státy by měly uzavřením dohody obětovat své krátkodobé zájmy za účelem dlouhodobého a udržitelného růstu," poukázal šéf IIF Charles Dallara.
Na změnu měnového uspořádání apeluje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten souhlasí se změnou stávajícího systému a hodlá navrhnout konkrétní opatření během příštího roku, kdy bude Francie předsedat zemím skupiny G20.
Podle některých politiků už ale samotný souboj měn přesáhl rozumnou hranici. Brazilskému ministru financí Guido Mantegovi došla trpělivost a nedávno přirovnal současnou situaci ve světě k měnové válce. "Ohrožuje nás to, protože se tím snižuje naše konkurenční schopnost," dodal.
Vše pro lepší export
Před zneužíváním měny varoval i MMF. Pokud země využijí své měny na podporu domácího ekonomického růstu, ohrožují tím globální ekonomické oživení, uvedl ve středu výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn v listu Financial Times.
"Je jasné, že se začíná šířit myšlenka využití měny jako politické zbraně," uved Strauss-Kahn v komentáři zveřejněném na internetových stránkách FT. "Pokud se změní v akci, bude tato myšlenka představovat vážné riziko globálnímu ekonomickému oživení. Jakýkoliv takový přístup by měl negativní a velmi škodlivý dlouhodobý dopad," dodal.
Státy, které se snaží znehodnotit svou měnu (například snížením úrokových sazeb či nákupy aktiv v cizí měně centrální bankou), totiž svou politikou poškozují rozvíjející se země. Investoři přesouvají kapitál z vyspělých zemí s uvolněnou měnovou politikou především na rozvíjející se trhy, jako je právě Brazílie nebo Jižní Korea. Tím tlačí na posílení tamních měn, což znevýhodňuje exportéry z těchto zemí.
Například právě Brazílie se proti tomu brání zdvojnásobením daně uvalené na zahraniční investice do cenných papírů s pevným výnosem na čtyři procenta z dosavadních dvou procent.
Do měnové války jsou zapojeni všichni největší světoví hráči. Nejostřejší potyčky probíhají mezi Čínou a Spojenými státy, které na Peking dlouhodobě tlačí, aby uvolnil uměle udržovaný nízký kurz jüanu. Podhodnocený jüan považují USA za nezákonnou vývozní subvenci poskytující čínským firmám nekalou výhodu na americkém trhu. Sněmovna reprezentantů dokonce předminulý týden schválila odvetné opatření, které by umožnilo trestat Čínu sankčními cly.
Netlačte na nás, brání se Čína
Nyní se k tlaku USA na Čínu připojila i Evropa. Šéf eurozóny Jean-Claude Juncker vyzval čínského premiéra Wen Ťia-paa ještě před úterním ukončeným dvoudenním summitem Evropské unie a Asie, aby Čína jüan revalvovala. Peking ale pravděpodobně tlaku neustoupí. "Čína nesdílí tento názor," odpověděl na výzvu čínský premiér.
O den později na okraj bruselského summitu EU-Čína řekl čínský premiér Wen Ťia-pao, že by Evropská unie by měla přestat s tlakem, který vyvíjí na Čínu kvůli údajnému podhodnocení čínské měny jüan. Premiér dodal, že hodnota jüanu se bude postupně zvyšovat.
Podle čínského premiéra by prudké zhodnocení tamní měny mohlo vést k sociálním bouřím a mohlo by to mít závažné dopady na globální stabilitu. Zdůraznil nicméně, že Peking počítá s reformou směnných mechanismů pro jüan, které by měly vést k postupnému sílení jeho kurzu.
"Ano - s reformami hodláme pokročit," podotkl. "Pokud by v Číně došlo k sociálním a ekonomických turbulencím, pak by to bylo pro svět katastrofou," podotkl s tím, že řada čínských exportních firem by musela skončit.
Debata o kurzu čínské měny ve středu pokračuje v rámci bilaterálních jednání na bruselském summitu mezi Evropskou unií a Čínou. "Viděli jsme zprávy, že některé rozvíjející se země, jejichž ekonomiky čelí vysokému přílivu kapitálu, říkají, že možná nastal čas využít svých měn a pokusit se získat výhodu, zejména na straně obchodu," citovala agentura Reuters Strausse-Kahna. "Já si však nemyslím, že je to dobré řešení."
Měnovými turbulencemi prochází v současné době také japonský jen, který je vůči dolaru na svých dlouhodobých maximech. Bank of Japan včera reagovala snížením své klíčové úrokové sazby prakticky na nulu a oznámila, že hodlá nakoupit na trhu aktiva v cizích měnách v celkové hodnotě až pět bilionů jenů (přes bilion korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist