Maloobchodní tržby v srpnu bez sezónního očistění vzrostly meziročně o 2,8 procenta po červencovém poklesu o jedno procento.

Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Hlavní podíl na srpnovém růstu měl vyšší prodej automobilů a nepotravinářského zboží. Částečný vliv měl i o den vyšší počet pracovních dní než loni v srpnu.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot  sezónně očištěné tržby klesly meziměsíčně reálně o 1,7 procent a meziročně o 2,0 procenta. Sezónně neočištěné  tržby se snížily meziročně o 0,7 procenta, k čemuž přispěl – 2,0 p.b. prodej pohonných hmot (meziroční pokles o 11,6 procent), naopak pozitivní vliv měl prodej nepotravinářské zboží (+ 1,2 p.b., růst o 2,5 %) a potravin (+ 0,1 p.b., růst o 0,3 %).

Růst o 2,8 procenta je podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka nepatrně lepší výsledek, než jaké bylo očekávání.

Skrývá se za ním mj. jeden pracovní den navíc, větší poptávka po autech a dočasně přece jen o něco lepší situace na trhu práce díky předchozímu růstu zaměstnanosti v průmyslu. Důvěra spotřebitelů ale opět klesá, situace na trhu práce se bude s omezováním mzdových výdajů ve veřejném sektoru a útlumem světové ekonomiky rychle zhoršovat, a maloobchod tak opět čekají těžké časy, komentuje Mertlík.