Na 79 procent držitelů dluhopisů v cizích měnách developerské společnosti ECM Real Estate Investments se na valné hromadě minulý čtvrtek vyslovilo proti předčasnému splacení obligací firmy. Současně schválili první hrubý návrh restrukturalizačního plánu firmy. Vyplývá to ze zápisu z valné hromady, který v pondělí firma zveřejnila na internetu. Společnost je v Česku známá hlavně jako stavitel výškových budov v Praze na Pankráci.

Kvůli vysokému zadlužení ECM REI bylo předčasné splacení dluhopisů hlavním bodem valné hromady. Pro předčasné splacení obligací hlasovalo 15 procent zúčastněných, šest procent se zdrželo. Na valnou hromadu přišlo 77 procent majitelů dluhopisů, které firma vydala v cizích měnách.

Hromada také schválila první náčrt restrukturalizačního plánu ECM REI, který představila společnost Ernst & Young. Tato firma bude také z rozhodnutí držitelů dluhopisů restrukturalizačním poradcem ECM REI.

V polovině letošního roku měla ECM REI bankovní úvěry ve výši 105,1 milionu eur, tedy asi za 2,6 miliardy korun. Ve stejné době měla společnost vydané korunové dluhopisy za 31,5 milionu eur (asi 772 milionů korun). V cizích měnách měla ECM REI dluhopisy za 81,1 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun).

Z obligací v zahraničních měnách drží 40 procent společnost Maple Leaf, kolem 18,1 procenta má J&T Banka, 8,6 procenta UniCredit Bank, 6,8 procenta BH Securities a 6,6 procenta Plexus Fund.

Developer se potýká s vysokým zadlužením. Při vydání dluhopisů se zavázal, že poměr dluhu na aktivech firmy má být pod 65 procenty. Poměr dluhu na aktivech ECM REI tuto hranici ale výrazně překročil.

Valná hromada držitelů dluhopisů developera se letos sešla už dvakrát. V září představenstvo ECM REI seznámilo majitele obligací s návrhem restrukturalizačního plánu připraveného v několika variantách. Držitelé dluhopisů tehdy rozhodli o odročení s tím, že vedení společnosti vypracuje konečnou verzi restrukturalizačního plánu.

Optimismus na trhu nevzbudily ani pololetní výsledky firmy. V prvním pololetí 2010 ECM REI prohloubila ztrátu na 41,1 milionu eur, tedy asi na miliardu korun. Ve stejném období loni měla firma ztrátu 18,6 milionu eur.

ECM REI v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku. Společnosti Strabag prodala dceřinou firmu spravující nemovitosti. Tuto transakci ještě prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Hlavním projektem developera je v současnosti výstavba výškové bytové budovy City Epoque v Praze na Pankráci.

Některá z nedávno prodaných aktiv ECM REI skončila u společností kolem skupiny PPF. Právě s PPF vytvořil zakladatel a současný hlavní akcionář ECM REI Milan Janků realitní PPF ECM Holding. Do něj vložil Janků řadu svých aktiv, ECM REI ale součástí společného podniku není. Do společného podniku naopak patří například jihlavská stavební společnost PSJ. PPF Group má v realitním holdingu 75 procent, Janků 25 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist