Nevídaně vysokých miliardových částek daňových nedoplatků se dopočítala daňová správa po nedávném vyhodnocení dvouletého šetření podezřelých obchodů s pohonnými hmotami. V jednom konkrétním případě skupiny vzájemně propojených firem úředníci podle informací HN napočítali, že došlo k ošizení státní kasy až o šest miliard korun. V té souvislosti se mluví především o společnosti World Servis. Další miliardy daňových úniků jdou na vrub desítek jiných případů.

Když daňová správa letos v létě doměřila pochybným obchodníkům s palivy daň z přidané hodnoty (DPH) nezaplacenou za poslední dva roky, dopočítala se devíti miliard korun. A dalších osm miliard zmrazila na účtech kvůli probíhajícímu vyšetřování.

O šest miliard korun měli podvodníci ve výše zmíněném případě ošidit stát tak, že při prodeji pohonných hmot z daňového skladu státního podniku ČEPRO nezapočítávali do základu pro výpočet DPH spotřební daň, která je přitom vyšší než cena samotného benzinu.

Tyto informace několika zdrojů odmítl šéf daňové správy Jan Knížek HN komentovat. "Existuje jeden případ, který se na daňových nedoplatcích významnou měrou podílí, ale to je jediné, co k tomu mohu říci," reagoval Knížek.

Do boje proti podvodům, srovnatelným pouze s kauzou lehkých topných olejů z devadesátých let, se už kromě berní správy, celníků a policie již měsíce zapojují svými poznatky i ministerstvo průmyslu a obchodu a také firmy z petrolejářského oboru.

Nekalá konkurence jim totiž prodejem daňově ošizeného, a tedy na trhu pod cenou prodávaného paliva ubírá na tržbách mnohamilionové sumy.

Kdo konkrétně stojí za šestimiliardovým daňovým únikem, úřady zatím důsledně tají. "Zabýváme se momentálně několika případy, ale nic z toho komentovat nemůžeme," reaguje třeba mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Lidé z petrolejářské branže však podezírají nejčastěji karvinskou firmu World Servis a jejího někdejšího spolumajitele, podnikatele Radomíra Vybírala, který působil i ve společnosti Unicorn, zabývající se obchodováním a prodejem pohonných hmot.

Vybírala policie již v roce 2007 podezírala, že šidil stát při obchodech s nezdaněným leteckým benzinem, jenž se měl prostřednictvím letecké společnosti Discovery Travel prodávat po zředění naftou u čerpacích stanic Unicornu. Vybíral tehdy strávil sedm měsíců ve vazbě, avšak žádné porušení zákona mu úřady nikdy nedokázaly.

Striktně pak popírá i své působení ve World Servisu. Tuto firmu ovládá společnost JVT Company a tu zase v Británii registrovaná Europe Oil Limited. Podílu ve World Servisu se Vybíral podle svých slov dávno zbavil a pro Unicorn již pracuje jenom jako najatý zástupce pro jednání se státními institucemi. "Jsme neustále pod kontrolou státních orgánů a správců daní. A k žádnému daňovému pochybení u nás nedošlo," tvrdí.

Přestože ministerstvo financí nyní více než jindy zpřísňuje daňový dohled, vyžaduje od obchodníků s palivy stále podrobnější údaje o pohybu zboží a chystá zpřísnění zákona o DPH, je na celou řadu podvodů stále krátké. Podvodníci často využívají účelově zakládané firmy, jež se řádně přihlásí k platbě DPH, ale kvůli "neočekávanému" krachu ji pak nezaplatí. Dokázat úmysl se ovšem v takových případech málokdy podaří.

 

Miliardové daňové podvody s PHM

17 miliard korun

daňových nedoplatků z interního seznamu podezřelých obchodníků s palivy prošetřuje daňová správa. Devět miliard korun daní už dodatečně doměřila, dalších osm miliard zmrazila na účtech firem kvůli probíhajícímu vyšetřování.

6 miliard korun

činí nezaplacená daň z přidané hodnoty (DPH) u obchodů s benzinem, jíž se daňová správa podle informací HN dopočítala po dvouletém vyšetřování jednoho z prověřovaných případů.

Novela zákona o DPH

Legislativní změna chystaná od příštího roku má být zásadní pomocí v boji s daňovými podvody. Zavádí u pohonných hmot takzvaný systém reverse charge, kdy DPH v celém řetězci překupníků bude účtovat a platit až konečný spotřebitel. Česku musí novelu zákona o DPH nejprve povolit Evropská komise.

S DANÍ, NEBO BEZ DANĚ?
Pohonné hmoty míří k pumpám přes několik překupníků a v celém řetězci mizí miliony nezdaněných litrů benzinu. U některých stanic je pak k mání tento benzin za nápadně nízké ceny, jimž ostatní na trhu nedokážou konkurovat.
FOTO: ARCHIV HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist