11 %

pracovníků finančního sektoru čeká bonusy vyšší o 51 a více procent než loni

16,8 mld. USD

Goldman Sachs: personální náklady 2010

Příjmy zaměstnanců nejvýznamnějších amerických finančních firem překonávají rekordy. A to navzdory kritice, že motivování bankéřů pomocí extrémně velkých bonusů bylo jednou z příčin finanční krize.

Průzkum listu Wall Street Journal ukázal, že platy a bonusy vyplácené finančníkům rostou rychleji, než jak by odpovídalo výsledkům zaměstnavatelů. Názorně je to vidět na situaci banky Goldman Sachs. Vedení banky letos očekává pokles příjmů o 13,5 %, 34 tisíc zaměstnanců však na platech a kompenzacích dostane 16,8 miliardy, což je o 3,7 více než loni. Průměrný roční příjem připadající na jednoho zaměstnance Goldman Sachs se tak přiblíží těsně k půlmilionové hranici.

Celkový pohled na odvětví poskytují data z 35 společností působících na Wall Streetu, mezi nimiž jsou investiční i retailové banky, hedgeové fondy, burzovní společnosti a firmy spravující majetek. Tyto firmy svým zaměstnancům za letošek vyplatí celkem 144 miliard dolarů (2,6 bilionu korun), což zhruba odpovídá částce, již český stát utratí během dvou let.

V porovnání s rokem 2009 jde o čtyřprocentní nárůst. I loni se přitom příjmy amerických bankéřů zvýšily. Jedině v roce 2008, kdy se finanční sektor vyrovnával s dopady hypoteční krize a s pádem důležitých bank, si finančníci pohoršili.

Z hlediska akcionářů je zajímavý poměr platů a zisku. Letošní zisk firem z Wall Streetu by podle aktuálních odhadů měl i díky politice nízkých úroků, uplatňované americkou centrální bankou Fed, dosáhnout 61,3 miliardy dolarů, což je ve srovnání s rokem 2006 propad o čtvrtinu. Za totéž období však platy a bonusy stouply o 23 %.

Wall Street zažívá navzdory nepřesvědčivým výkonům americké ekonomiky poměrně dobrý rok, přesto tržby rostou pomalejším tempem než platy a bonusy. Podíl personálních nákladů na příjmech se letos dostal na 32,1 procenta. To je méně, než kolik se do platů přelévalo krátce před hlavním dějstvím finanční krize. V roce 2007 si bankéři na svá soukromá konta připsali 36 % tržeb svých zaměstnavatelů.

Jestliže by se takový vývoj odehrával v jiném odvětví, varovali by analytici před snižováním produktivity práce. Mnohé banky ovšem uvádějí, že pokud nebudou přiměřeně odměňovat zaměstnance, riskují ztrátu nejlepších talentů. Tlaku veřejnosti však banky ustoupily alespoň tím, že stále větší část odměn je vyplácena v akciích. To by mělo odrazovat od příliš riskantních operací.

 

Dokud se těžiště nepřesune ze zvyšování příjmů na zvyšování dlouhodobé hodnoty pro akcionáře, budeme svědky těchto nehorázných platů a bonusů.
Charles Olson, Weinbergovo centrum pro správu společností

 

 


BEZ PRAVOMOCI
Obamův "platový car" Kenneth Feinberg dohlížel na banky čerpající státní pomoc. Nyní jeho role končí.
foto: Bloomberg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist