Guvernér České národní banky Miroslav Singer a prezident Václav Klaus se shodují, že prohlubování regulace finančního sektoru na úrovni celé EU a vznik nových regulačních orgánů není správnou reakcí na krizi, ba dokonce může způsobit i problémy tuzemskému finančnímu sektoru. Singer to řekl novinářům po středečním setkání s prezidentem na Pražském hradu.

"Nejsem příliš potěšen přesunem pravomocí do různých panevropských agentur, které ještě ani nevznikly a u kterých ani není jasné, jak budou personálně obsazeny. A na tom se s panem prezidentem shodujeme," uvedl Singer.

Zároveň upozornil, že je nutné sledovat kroky vedoucí ke zvýšené regulaci. "Je třeba si stále hlídat detaily, abychom nezjistili, že ten náš stabilní a důvěru dodávající finanční sektor má najednou problémy, protože je nevhodně regulován nebo dochází k nevhodným rozhodnutím, za které neneseme zodpovědnost," dodal.

Česká národní banka odmítá dlouhodobě rostoucí pravomoc orgánů EU dohlížejících na fungování finančního trhu. Současné plány EU berou podle ČNB národním dohledovým orgánům pravomoci, ale odpovědnost za fungování trhu jim ponechávají stejnou. Novou podobu finančního dohledu v Evropské unii definitivně schválil Evropský parlament ve druhé polovině září .

Základ dnes již definitivně schválené podoby unijního finančního dohledu, která by měla začít fungovat od počátku příštího roku, mají tvořit čtyři nové instituce. Tři z nich budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech EU pro celou unijní ekonomiku.

Česku od začátku jednání vadilo, že by nové dohledové orgány mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů. Nakonec však s reformou dohledu souhlasilo, poněvadž v odporu vůči tomu zůstalo osamoceno a nemělo šanci schválení návrhu zabránit.

Konečná dohoda počítá s tím, že národní regulátor bude schopen zvrátit rozhodnutí unijního regulátora v případě, že unijní verdikt bude mít důsledky pro národní rozpočet.

Singer se setkal s Klausem oficiálně poprvé od svého jmenování guvernérem ČNB letos v červnu. Od července pak nahradil ve funkci Zdeňka Tůmu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist