Stovka největších českých firem ve svých vedeních zaměstnává přesně 406 lidí. Ženy se však na tomto počtu podílejí jen šesti procenty - je jich pouhých 27.

V hodnocení zemí, které dávají ve vedení šanci i někomu jinému než mužům, je tak Česko dost pod průměrem Evropy. Podle studie European PWN Board Women Monitor 2008 je totiž management evropských firem v průměru z deseti procent tvořen ženami.

Největší podíl na tomto čísle má Norsko - tam však minimálně čtyřicetiprocentní podíl žen v představenstvech stanovili zákonem.

Vítězky roku 2009
1. Muriel Anton
Vodafone

2. Magdalena Součková
Ernst & Young

3. Vladimíra Glatzová
Glatzová & Co.

4. Jane Gilson
Microsoft

5. Eva Štěpánková
Ryor

6. Alena Ludrovská
BNP Paribas (Cetelem)

7. Jane Hanah
Č. Radiokomunikace

8. Jaroslava Járková
Henkel

9. Libuše Šmuclerová
Ringier

10. Andrea Ferancová
Wood & Co.

11. Sonia Slavtcheva
Home Credit

12. Vladimira Papirnik
Squire Sanders Dempsey

13. Alexis George
ING

14. Taťána le Moigne
Google

15. Barbara Frei
ABB

16. Klára Starková
Generali PPF Holding

17. Dita Stejskalová
Ogilvy

18. Kateřina Janků
Moravia Worldwide

19. Anna Berdychová
Dell

20. Jana Žižková
SAS

21. Jitka Schmiedová
Česká spořitelna

22. Lucie Vorlíčková
Vorlíčková & Leitner

23. Barbora Stejskalová
T-Mobile

24. Jana Riebová
UniCredit

25. Daria Lamžová
Sodexo


V byznysu i politice

K něčemu podobnému se v Česku zatím neschyluje. Kdybychom tu ale hledali firmu, která si žen cení nejvíce, asi by se na prvních příčkách pohybovaly Moravia Steel, Vodafone či ABB - ty totiž ženy dosadily na ty nejvyšší pozice. Právě Muriel Anton, předsedkyně představenstva a generální ředitelka Vodafone se stala i vítězkou letošního žebříčku 25 žen českého byznysu, který letos už popáté sestavily Hospodářské noviny.

Ve svém čele má ženu například i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. A tamní šéfová, Dana Jurásková, si kromě "zářezu" v byznysu může přidat i další úspěch - zároveň je totiž i současnou ministryní zdravotnictví.

"Woman unfriendly"

Ze zkoumání žebříčku Czech top 100 naopak jako "woman unfriendly" vychází společnost ČSA. Ve svém představenstvu má přitom hned devět členů - čímž se řadí mezi společnosti s nejpočetnějším vedením. Ženy v boardu této firmy byste však hledali marně. Podobná situace je ve firmě Mitas, kde je také devět členů vedení a opět žádná žena.

"Manažerské pozice jsou v Českých aeroliniích obsazovány standardně na základě výběrových řízení, do kterých se samozřejmě hlásí i ženy," říká k tomu sice žena, ale "jen" tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková. Dodává, že už ve vyšším managementu však firma ženy má. "Jako příklad můžu uvést pozici výkonné ředitelky sekce Účetnictví či sekce Palubní průvodčí," dodává Hejsková.

Nižší počet žen v technických či složitých oborech se dá pochopit.Poměr muži versus ženy však nevyznívá ve prospěch žen ani ve firmě, která například řízení letového provozu či těžby uhlí neřeší - v České televizi. Ta má hned patnáct členů vedení, do kterého se prosadily pouze tři ženy - finanční ředitelka Lujza Oravcová, ředitelka programu Kateřina Fričová a vedoucí právního úseku Vladimíra Vocetková.

Lepší situace není ani v bankovnictví. Ve třiadvaceti největších bankovních a finančních institucích či pojišťovnách je celkem 94 členů vrcholového managementu. Žen je mezi nimi jen sedm.

"Zastoupení žen ve vrcholném byznysu je stále nízké, ve vedoucích postech jsou ženy stále spíše výjimkou," říká Jana Smiggels Kavková z občanského sdružené Fórum 50%.

Lehman sisters

Některé společnosti však patří mezi čestné výjimky potvrzující pravidlo. Například v maloobchodní společnosti Hruška jsou ze tří jednatelů hned dvě ženy - Jana Škrabalová a Jarmila Plevová. Dvě ženy má v představenstvu také také výrobce autobusů Iveco.

Podle manažerek, které se letos umístily v žebříčku Hospodářských novin, může být jen typicky "mužský byznys" dokonce na škodu.

"Kdyby místo Lehman Brothers byly Lehman Sisters, tak dnes možná žádnou krizi nemáme. Ženy jsou opatrnější, a když chystají nějakou změnu, tak do toho nejdou po hlavě, ale promyslí to více než muži," říká Jana Žižková z technologické společnosti SAS, která šéfuje nejenom Česku, ale celému regionu. V žebříčku Hospodářských novin figuruje letos vůbec poprvé, a odnáší si tak "titul" Skokanka roku 2009.

"Holky těžší to maj"

Důvodem malého počtu žen ve vedení firem však vždy nemusí být jen nepřátelské podmínky.

"Prosadit se v byznysu pro nás opravdu není snadné. Ale ne všechny ženy se chtějí naplno věnovat kariéře a častěji upřednostňují rodinu. A i když si myslím, že obojí lze skloubit, záleží jen na tom, zda chcete a jaké máte priority," říká například Magdalena Součková, šéfová společnosti Ernst & Young, která se v žebříčku 25 žen českého byznysu umístila na druhém místě.

I sami muži však přiznávají, že ženy, které chtějí uspět, to mají zkrátka těžší. "Ženy, které se chtějí prosadit v byznyse, to mají stále těžší než muži. Stále totiž u mnoha manažerů platí názor, že žena patří za sporák a nemůže dosahovat kvalit muže," říká Radim Jančura, šéf Student Agency. Sám však ve své firmě zaměstnává přes osmdesát procent žen, a to i v managementu. Se zavedením povinných kvót určujících počet žen ve vedení firem sice rozhodně nesouhlasí, pro politiku by však kvóty zavedl.

O to nyní usiluje i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Ten chce dokonce prosadit třetinové zastoupení žen v české politice. Možné zavedení kvót bude nyní připravovat ministerstvo vnitra.

 

Ženy v číslech

27
Stovka největších tuzemských firem ve svém vrcholovém vedení zaměstnává 406 lidí. Žen je tam pouze 27 - tedy zhruba šest procent.

7
Třiadvacet největších bank, finančních institucí či pojišťoven má celkem 94 členů vedení. Žen je v nich pouze sedm.

 

 

 

 

Za své největší životní vítězství považuji vztahy s rodinou. Zvlášť od doby, kdy žiju pryč, jsme si ještě bližší.
Muriel Anton
Šéfová Vodafone a vítězka žebříčku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist