O ženách na manažerských pozicích koluje spousta mýtů a polopravd. O tom, jak jsou upovídané, jak ve firmě nastaví zcela jiný šéfovský styl než jejich mužští kolegové, či jak se snadno smíří s nižšími platy a odměnami. Oslovili jsme proto kouče, personalisty i nejbližší spolupracovníky velkých manažerek, abychom se na rozdíly mezi šéfy a šéfovými podívali.

A pár rozdílů skutečně existuje. Například personalisté, kteří manažerkám pomáhají ke statisícovým smlouvám, měli jasno okamžitě:

"Ženy se téměř nikdy nezajímají o to, jakým autem budou ve své nové pozici jezdit. Pro muže je přitom služební vůz jedna z nejdůležitějších věcí. Ženy spíše řeší, jaká je osobnost jejich budoucího šéfa, a mnohem více jdou po smyslu práce. Zatímco muž se ptá, jaký je jeho cíl, co se od něj žádá a co za to dostane, ženy řeší hlavně to, zda je nabízená práce bude bavit," říká Petr Žídek ze společnosti Top Recruitment, která se hledáním manažerů a manažerek zabývá.

A jdeme dál - podřízení upozorňují na jinou atmosféru ve firmě a jiný rytmus porad. Ty jsou pod šéfovými dříve a častěji. Mnoho manažerek je totiž zároveň matkou a snaží se sblížit rytmus firmy a školního zvonění. Rozdíly jsou však i v tom, jak ženy tyto porady vedou. Podle svých kolegů totiž často vidí i to, co muži vidět nechtějí, jsou vůči svému okolí vnímavější a lépe zvládají konflikty při vyjednávání.

Mnozí namítnou, že je to tím, že ženy jsou od přírody upovídanější a snáze někoho uargumentují. S "upovídaností" žen to však ve skutečnosti asi také nebude tak horké. V populárních knihách se tvrdí, že každý muž a žena má určitý potenciál slov, který za den vysloví. Protože ženy jej mají mít oproti mužům více než dvojnásobný, není divu, že s postupem dne už muž mlčí. Má totiž svou zásobu vyčerpánu, zatímco žena ještě ne.

Čím vyšší pozice, tím je však styl jednání manažera a manažerky podobnější. A často u křehkých dam nechybí ani sprostá slova. Na top pozicích se navíc naprosto stírají požadavky, které mají dotyční na odměňování. Často má dokonce žena, která o sobě ví, že je úspěšná, ještě vyšší požadavky než její mužský kolega.

A vyšší požadavky má šéfová i na svou kancelář. Stěny ozdobí veselé barvy, prostory doplní květiny a rodinné fotografie. Znalci kancelářského designu říkají: mužům jde v první řadě o funkčnost, zatímco ženy se chtějí na prostoru kolem sebe víc podepsat, aby kancelář ladila s jejich osobností. Většinou v ní přitom nechybí zrcadlo.

 

Největší rozdíly

Auto

Zatímco muž se při pohovoru zajímá o to, jakým vozem bude ve své nové funkci jezdit, ženy se starají spíše o osobu svého nadřízeného a o to, zda je bude nová práce bavit.

Kancelář

Kancelář šéfa a šéfové se výrazně liší. V té dámské nechybí zrcadlo a barevné stěny, další změnou jsou nejrůznější masážní podložky na nohy pod stolem. Ženy si totiž v práci často sundávají boty, což muž nikdy neudělá.

Porady

Porady pod vedením žen jsou častější a hlavně začínají dříve. Ženy totiž často chtějí skloubit rytmus firmy a školního zvonění.

 


KDO Z KOHO
Odborníci se shodují, že ženy lépe zvládají konflikty na pracovišti. Pomáhá jim i to, že jsou vnímavější ke svému okolí. foto: shutterstock