Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) požaduje v zájmu potlačení korupce novelu zákona o veřejných zakázkách. Svaz dále usiluje o větší využití elektronických aukcí a o zpřehlednění toků veřejných financí. SP ČR to v úterý uvedl v souvislosti se zveřejněním žebříčku mezinárodní organizace Transparency International, podle nějž je ČR v míře korupce na 53. místě ze 178 zemí světa. Oproti loňsku si Česko pohoršilo o jednu příčku.

Součástí opatření na potírání korupce by mělo být podle svazu například i zpřehledňování a zjednodušování přijímaných zákonů či zajištění přístupu k informacím o čerpání finančních zdrojů na všech úrovních veřejné správy.

Další návrhy, např. požadavek na povinné zveřejňování ceny nabídek a obchodních podmínek či vytvoření černé listiny korupčníků, vyplynuly z průzkumu organizovaného letos mezi tuzemskými firmami Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, která je členem svazu.

Šetření zjistilo, že se zhruba 30 procent zaměstnavatelů a podnikatelů domnívá, že není možné získat veřejnou zakázku bez korupce. Podle zástupců tuzemské firemní sféry je obvyklá výše provize z ceny zakázky v soukromém i veřejném sektoru 10 procent.

Na vysokou míru korupce poukazuje Svaz průmyslu a dopravy ČR již delší dobu s tím, že korupce brzdí ekonomický růst a odrazuje zahraniční investory. Své návrhy na potírání korupce zveřejnil letos v červnu v dokumentu Agenda 2010 – 10 priorit pro budoucnost ČR a předal jej poté zástupcům nové koaliční vlády.