Peníze nepereme a terorismus nefinancujeme, snaží se Vatikán přesvědčit okolní svět. Chce tak napravit své renomé poté, co šéf vatikánské banky Institut náboženských záležitostí Ettore Gotti Tedeschi začal čelit vyšetřování italské prokuratury. Vatikánská banka trvá na tom, že přísná evropská a mezinárodní pravidla proti praní peněz a financování terorismu splňuje. Prohlašuje také, že všechny podezřelé transakce prošetřila, informuje agentura AP.

Italská prokuratura ale vyšetřování nezastavuje. Celou aféru o možném spojení Vatikánu s financováním terorismu či legalizace peněz z trestné činnosti rozpoutal pokus převést peníze bez jejich identifikace. Šlo tak o porušení zákona a "náznak ochoty" státní zástupce neobměkčil. Dál je tak zmrazeno 23 milionů eur (přes 560 milionů korun), které má vatikánská banka uloženy v italské bance Credito Artigiano. Zástupci vatikánské banky trvají na tom, že došlo pouze omylem k vynechání potřebných údajů (údajně šlo také pouze o převod peněz mezi dvěma vlastními účty), soud ale navrácení peněz zatím zamítl.

Italové mají dosud v paměti, jak se vatikánská banka v roce 1982 zapletla do podvodného bankrotu finančního ústavu Banco Ambrosiano. Což byla tehdy největší soukromá banka v Itálii.

Přesvědčování tak překročilo hranice Itálie a Vatikán začal jednat například s pařížskou mezivládní skupinou zabývající se bojem s praním špinavých peněz (FATF). V tomto případě ale nechtějí dokázat, že normy splňovali, nýbrž naučit se předcházet dalším problémům. Agentuře AP to sdělil představitel FATF informovaný o případu.

Organizace po Vatikánu požaduje, aby přijal legislativu, která staví praní peněz mimo zákon, a vytvořil skupinu, která bude informovat o podezřelých transakcích a pak je prošetřovat. FATF také chce, aby Vatikán přijal zákon požadující jasnou identifikaci jejích klientů a umožňující předání dat úřadům.

Představitelé vatikánské banky se nezávisle na tom setkali i s evropskými komisaři. Lidé z banky mají za sebou také dvě jednání s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, aby se Vatikán dostal na seznam zemí, které se dělí o daňové informace ve snaze omezit daňové ráje.

Vatikán podle prokuratury navzdory těmto krokům, které předcházely zabavení peněz z jeho účtu, zatím neudělal nic konkrétního, aby se sladil s italskými zákony, jimž podléhá. Podle dokumentu italské centrální banky z 6. října státní zástupci uvedli, že konzultace s vatikánskou bankou byly naprosto neplodné, citovala agentura AP list Corriere della Sera. Podle deníku je základní majetek banky přibližně pět miliard eur (asi 123 mld. Kč). Z toho čtvrtina tvoří portfolio akcií různých společností a zbytek je kryt státními dluhopisy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist