Americký prezident Barack Obama se nebrání kompromisu ohledně zachování daňových úlev z doby prezidenta George Bushe i pro bohaté Američany.

Šéf Bílého domu, který dosud chtěl zachovat úlevy jen pro chudé a střední třídu, tak nabízí vstřícnou ruku republikánům. Ti dlouhodobě požadují, aby Bushovy daňové úlevy, které by měly vypršet na konci roku, pokračovaly pro všechny.

Pokud se demokrati s republikány do konce roku nedohodnou na řešení daňových úlev, vzrostou od ledna daně všem Američanům. Je tak pravděpodobné, že se jimi na svém posledním zasedání bude zabývat ještě starý Kongres. Nový zasedne až v lednu.

Obama bude naslouchat všem

Obamův mluvčí Robert Gibbs ve čtvrtek řekl, že prezident stále Bushovy daňové úlevy nechce pro bohaté Američany prodloužit natrvalo. Je ale prý připraven uvažovat o jejich dočasném prodloužení pro bohaté a trvalém pro střední třídu. Dodal, že prezident chce o věci jednat se zástupci vedoucích republikánů i demokratů z obou komor parlamentu. "Prezident bude určitě naslouchat oběma stranám," uvedl mluvčí.

V předvolební kampani Obama uvedl, že prodloužení daňových úlev pro bohaté, tedy pro asi 100.000 Američanů s ročním příjmem nad 250.000 dolarů (asi pět milionů korun), by přišlo během příštích deseti let na 700 miliard dolarů. Obama tvrdil, že by to bylo na úkor střední třídy, která by v takovém případě byla "daňovým rukojmím".

Republikáni namítají, že zvyšovat daně v okamžiku, kdy je ekonomika na kolenou, je nesmysl. Zrušení daňových úlev pro bohaté podle nich poskytne hlavně majitele malých a středně velkých firem, kteří tak nebudou moci vytvářet pracovní místa.