Pokud by se mělo věřit maloobchodním statistikám, čeká Česko zřejmě dlouhá a tvrdá zima. Češi totiž letos v září za oblečení a obuv utratili o 19,8 procenta více peněz než ve srovnatelném období loňského roku.

„Podle sdělení některých prodejců začali spotřebitelé letos o něco dříve nakupovat zimní oblečení včetně sportovního,“ uvádí nejnovější zpráva Českého statistického úřadu. Celkové tržby obchodníků letos v září meziročně stouply po sezónním očištění o tři procenta (bez očištění o 3,5 procenta) a sektor textilu a obuvi tomuto růstu pomohl nejvíce - přidal v celkové statistice 1,1 procentního bodu.

"Meziroční vzestup o 3,5 procenta je mnohem lepší výsledek než jsme čekali," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. "Myslím si, že rychlý růst maloobchodu nevydrží a je spíše výjimkou. Do konce roku nás proto čekají slabší čísla. Zvláště když se spotřebitelé obávají vývoje v roce následujícím. Z trhu práce zatím žádné velké povzbuzení nepřichází a o růst reálných mezd v roce příštím je málo pravděpodobný," dodal.

Lidé více kupují auta v Česku

Výrázný nárůst také zaznamenal meziročně prodej a opravy motorováých vozidel, a to o 7,9 procenta. Podle údajů Svazu automobilového průmyslu se zvýšila registrace nových vozidel o 8,2 procenta, první registrace ojetých naopak klesla o 9,1 procenta. „Vzhledem k tomu, že údaj nezahrnuje ojetá vozidla již dříve v ČR registrovaná, lze usoudit, že došlo k poklesu jejich dovozu,“ uvádějí statistici. Prodej pohonných hmot naopak klesl o 0,6 procenta.

"Za dobrým výsledkem aut jsou lákavé ceny, což je ovšem jen krátkodobý faktor. To už v podstatě potvrdily i říjnové klesající výsledky registrací nových aut," podotkl Dufek. Z hlediska inflace se proto nemusíme nijak obávat poptávkových tlaků. Ty tu nejsou a ještě pěknou chvíli nebudou.

Nejvíc vzrostly ceny pohonných hmot

Výrazně – o 13 procent - se zvýšil i prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby, dále výrobků pro kulturu a rekreaci (o 7,7 procenta) a počítačových a komunikačních zařízení (o 6,2 procenta). Ve smíšených prodejnách s převahou potravin vzrostly tržby sice jen o 1,5 procenta), nicméně díky velkému podílu těchto prodejen na celkových maloobchodních tržbách představoval jejich příspěvek k celkového růstu 0,5 procentního bodu.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 100,6 procenta. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 12,9 procenta), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 0,6 procenta). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 5,9 procenta) a použitého zboží (o 5,5 procenta).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist