Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek snížila hodnocení úvěrového profilu elektrárenské společnosti ČEZ na bbb+ ze známky a-. Snížení úvěrového profilu (SACP) odráží názor S&P, podle něhož se finanční profil ČEZ zřejmě zhorší.

Zdůvodnila to vyhlídkami na slabé velkoobchodní ceny elektřiny na českém trhu. Podle agentury se redukce výdajů na investice a akvizice není dostatečná, aby mohla vykompenzovat negativní vliv nízkých cen elektřiny na zajištění úvěrů společnosti

Připomněla přitom, že nedávné akvizice společnosti a vysoké investice do nových produkčních kapacit vedly ke zvýšení dluhu, což podle S&P vystavuje úvěrový rating firmy zvýšenému tlaku.

"Celkový rating ČEZu by se mohl ocitnout pod tlakem, pokud se samostatný kreditní profil dále zhorší kvůli menšímu (než očekávanému) objemu poskytnutých emisních povolenek CO2, slabším podmínkám na trhu, než očekáváme, nebo změně růstové strategie firmy směrem zpět k růstu taženému akvizicemi,“ cituje zprávu ratingové agentury server Patria Online.

Doby hojnosti pro ČEZ skončily

S&P přitom přihlíží k tomu, že ČEZ kvůli horší ekonomičnosti některých projektů omezila plány investic na příští roky, zejména plány dostavby jaderné elektrárny Temelín. Pro úvěrovou pozici firmy je také příznivé zaměření na základní aktivity v produkci energie na domácím trhu a omezení akvizičních plánů v jihovýchodní Evropě, uvedla agentura.

Rozhovor
Alan Svoboda, obchodní ředitel
Skupinu ČEZ nyní čeká generální úklid

"Klíčovým faktorem předpokládaného oslabení SACP jsou stlačené budoucí ceny na velkoobchodním trhu, které naznačují pokračující obtížné podmínky na trhu v dohledném období," uvedla agentura.

Horší výhled pro příští léta potvrdil i obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda v rozhovoru pro HN. "Doba, kdy byl zisk ČEZ tažen cenami elektřiny v každém případě skončila," konstatoval. Podle něj by se firma mohla vrátit k růstu v době, kdy by mohly začít natékat investice do nového Temelína. "Čili někdy po roce 2015 můžeme začít opět růst pomocí tohoto projektu," prohlásil.

V souvislosti s pátečním snížením ratingu úvěrového profilu ČEZ, však zároveň S&P potvrdila rating dlouhodobých závazků ČEZ, který zůstává na stupni A- se stabilním výhledem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru