Krácení daně

§ 240

Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

(1) Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, ... bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

(3) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve velkém rozsahu.

 

Finanční úřady plánují důraznější přístup vůči případům podobným čerstvé kauze developerské firmy Central Group, jejíž výkonný ředitel je od neděle ve vazbě kvůli podezření z krácení daní ve výši 200 milionů. Firma údajně vystavovala faktury na neexistující služby a fiktivně snižovala svůj daňový základ.

Daňová správa v souvislosti s tímto případem upozorňuje, že na kontroly pochybných faktur se v příštích letech zaměří jako na jednu z priorit.

Stamilionové úniky

Výběrčím daní vadí, že pomocí předražených faktur firmy často zkoušejí uměle navyšovat náklady a snižovat daňový základ. Tím, že faktury předraží, může podnik v zemi s vysokou daňovou zátěží vyvádět zisky do daňových rájů nebo na účet spřízněných firem, které jsou ve ztrátě. Takzvané přelévání zisků se často objevuje mezi firmami v rámci jednoho nadnárodního koncernu, funguje ale i mezi firmami v jedné zemi.

Central Group ošidil stát o 200 milionů, tvrdí policie - čtěte ZDE

Firmy si typicky fakturují za marketingové nebo poradenské služby, u nichž je obtížné stanovit obvyklou cenu a prokázat, co bylo výstupem fakturovaných služeb.

Daňová správa nyní školí zvláštní týmy, které se učí podvody odhalovat. Přibývá kontrol i odhalených úniků. "Jedná se o řády několika stamilionů korun," řekl HN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Firmy a poradci se také častěji berních úřadů dotazují, jak vlastně mají postupovat. Berní správa rovněž přišla na novou metodu, jak si hříšníky vytipovávat. Svoje know-how nechce prozrazovat. Podle odborníků může být indikátorem podvodu podezřele nízký zisk, opakovaná ztráta nebo existence spřízněných společností.

Firmy si kryjí záda

Řada firem už se na návštěvu úředníků připravuje. Snaží se dodatečně zdokumentovat, že ceny za transakce uskutečněné v uplynulých třech letech byly oprávněné. Za toto období jim totiž finanční úřady mohou účetnictví kontrolovat.

"Skutečně evidujeme enormní nárůst zájmu firem o zpracování dokumentace k převodním cenám," řekl Michal Jelínek z poradenské firmy BDO. Potvrzují to i další poradenské společnosti, například Ernst & Young nebo Deloitte.

Kontrola ještě přitvrdí v roce 2012, kdy má vzniknout speciální finanční úřad pro velké firmy. Na úřadě by mělo působit asi 200 specialistů na složité transakce.

Podobně jako v Česku přitvrzují i daňové správy jiných států. "Především německá daňová správa je mnohem agresivnější, než bylo zvykem. A to se samozřejmě dotýká i firem v České republice," řekl Marek Romancov z poradenské společnosti Deloitte.

Podvodníci by se mohli dočkat tvrdých trestů. Za přečin "velkého rozsahu" hrozí podle zákona trest až 10 let odnětí svobody. Firmu, která daně krátí v malém, může čekat kromě doměření daně také sankce ve výši 20 procent z doměřené částky a úrok z prodlení ve výši zhruba 15 procent ročně.

 

Případ Central Group

Aleš Novotný, výkonný ředitel společnosti Central Group, je od neděle ve vazbě. Policie ho obvinila ze spoluúčasti na krácení daní ve výši 200 milionů korun. Podle policistů a žalobců firma proplatila 700 faktur za fiktivní služby, čímž si uměle snížila zisk a daňový základ. Kromě Novotného jsou obviněni čtyři představitelé dodavatelských firem. Policie vyšetřuje Central Group už rok, případ je neobvyklý tím, že se týká přímo výkonného šéfa velké české firmy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist