Vláda v úterý schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas.

Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného. "Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," uvedl předseda vlády.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém.

Čeká se na cenovou mapu

Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje MMR cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Návrh novely podle ministerstva "jasně řeší situaci", kdy se obě strany smluvního vztahu nedohodnou, a to tím, že by se mohly obrátit na soud se žádostí o stanovení výše nájemného v místě a čase obvyklém. Smluvní strany však mohou podat návrh k soudu již dnes.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400 000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Zamezit spekulacím

Podle návrhu novely budou nájemníci muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí. Podstatnější je, že má zabránit spekulacím s nájmy bytů.

Novela zákona

Hlavní body novely občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení:

- omezí přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka;
- nájemníci budou nově muset nahlašovat nejen počet osob, ale také identifikační údaje lidí, kteří s nimi v bytě bydlí;
- výměny bytů budou možné jen se souhlasem všech zúčastněných stran;
- návrh novely ruší pojem "služební byty", který je nahrazen institutem nájmu bytu na dobu výkonu práce pro pronajímatele.

Omezuje totiž trvání zděděného nájmu po smrti nájemníka na dobu dvou let, ve kterých by si měl nájemce, na kterého nájem bytu přejde, vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule však vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

MMR chce, aby nájemníci podle novely nahlašovali více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, již není nutné hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle MMR nájemník povinen konat a návštěvu řádně nahlásit.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky.

Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.

Deregulace nájmů se blíží

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist