"Jednáme o velmi velké půjčce, o desítkách miliard," přiznal ve středu guvernér irské centrální banky Patrick Honohan, který jako první vysoký představitel země včera připustil, že Irsko o pomoci jedná.'
Jeho slova přinesla spíš uklidnění: euro i akciové burzy začaly růst, úroky u irských dluhopisů naopak klesly. Důvodem je fakt, že pro předlužené Irsko se začíná rýsovat východisko, což finanční trhy vnímají jako uklidnění vývoje v celé Evropě.
Irsko bude podle nejrůznějších odhadů potřebovat 45 až 90 miliard eur. Peníze mají sloužit k sanaci irských bank. Ty se v nebývalé míře angažovaly v rizikových operacích, znehodnocených globální krizí. V sázce jsou nejen vklady irských občanů, ale i lidí, firem a bank z celé Evropy, hlavně z Británie. Závazky irských vůči cizím věřitelům činí až 320 procent irského HDP.
Klienti vybrali deset miliard eur
"Velká potíž je v tom, že banky narostly do větších rozměrů, než stát dokáže zvládnout. Proto zvažujeme vnější pomoc," prohlásil irský ministr financí Brian Lenihan.
Nervozita přivedla irské banky na pokraj kolapsu. Největší ústav Bank of Ireland přiznal, že od začátku srpna do konce září klienti vybrali deset miliard eur.
Evropské velmoci se snažily Iry už delší dobu přesvědčit, aby pomoc přijali a situaci uklidnili. Irové si ale zakládají na své samostatné hospodářské politice, jednání o podmínkách proto nebudou snadná. Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardová například míní, že Irsko by se mělo vzdát své "ultranízké" podnikové daně 12,5 procenta. "Taková otázka je pro nás naprosto tabu," reagoval irský premiér Brian Cowen.
Kalousek: Irsko to zatím zvládá
Ministr financí Miroslav Kalousek pro HN uvedl, že není nutné, aby se Česko na pomoci nějak podílelo. A že s nátlakem velkých zemí na Iry nesouhlasí. "Považuji za nesmysl, aby země, která má pocit, že svůj problém zvládne, byla nucena čerpat pomoc. Irsko možná bude pomoc potřebovat, ale spíš až v polovině příštího roku, dokdy má zajištěno financování státního dluhu," řekl Kalousek.
Evropané nemusí panikařit. Irská krize euro neohrožuje, tvrdí eurokomisař Rehn - čtěte ZDE
Průzkum tvrdí: Řecko a Irsko čeká bankrot. Brusel jedná o pomoci - čtěte ZDE
Dopadů se nebojí ani guvernér ČNB Miroslav Singer. "Nebude to mít žádný významný vliv, neboť není zasaženo jádro Evropské unie, s nímž máme ekonomické vztahy," prohlásil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist