Otázka, kam investovat volné prostředky, je nyní naléhavější a přitom obtížněji zodpověditelná, než kdy v dohledné minulosti byla. Hlavním důvodem je nejistota ohledně nejběžnějšího uchovatele hodnot, tedy peněz.

Problém je, že toto konstatování platí prakticky celosvětově. V nejbližších měsících se v Česku nedá čekat výraznější zvýšení úroků. Investoři nespokojení s výnosem nabízeným bankami se poohlížejí po výnosnějších příležitostech a peníze logicky nejčastěji investují na burze.

Jenže na pražské burze je velmi omezený počet akcií a aktivní investory neuspokojí. Proto čím dál víc zájemců vstupuje na velké světové trhy s nadějí, že ekonomické oživení očekávané v roce 2011 přinese solidní zisky.

Ať již přímo, nebo třeba prostřednictvím podílových fondů, které diverzifikují prostředky do komodit. Právě od nich se totiž nejvíce čeká, ať už to jsou obilniny, rýže, pšenice, nebo drahé kovy, a exotických akcií.

ON-LINE: Kam investovat a jak vydělat na burze? Ptejte se experta
odpovídat bude v pondělí od 10:00 - ZDE

Každá investice do zahraničních akcií či pokus využít růstového trendu u komodit však musí zahrnovat úvahu o vývoji domácí měny.

Důvod máme před očima. Zhodnocení koruny vůči dolaru dosáhlo za poslední měsíce víc než deseti procent, což i z nákupu akcií firmy, která si vede nad očekávání, může udělat ztrátový obchod. Když totiž koruna sílí, znehodnocuje se vaše investice v cizí zemi.

Pozor! Měnová džungle

Otázka, zda bude americká měna dále oslabovat, je tak při investování v zahraničí klíčová. Dolar zůstává suverénně nejdůležitější měnou, v které se obchoduje většina komodit i akcií. Jeho postavení poslední rok výrazně oslabilo. Dolar je dlouhodobě pod tlakem kvůli politice americké centrální banky Fed.

Současný plán pumpování peněz do ekonomiky vedoucí k uvedení dalších 600 miliard dolarů do oběhu už je v kurzu započítán, nebezpečím je ale i obří obchodní deficit i schodek státních financí. Zdálo by se tedy, že investovat v dolarech nebude tak výhodné. Ale i u eura existuje celá řada faktorů, které ho mohou poslat o pořádný kus níž.

Eurozóna je bohatá na problémové státy, kromě Řecka je v centru pozornosti Irsko a Portugalsko. Dalšími v řadě mohou být Španělsko a Itálie. Vzhledem k jejich velikosti a objemu státních dluhů stačí jen náznak zhoršení situace a měnové trhy panikaří.

Posilování eura je většinou dáno problémy dolaru a po čase se situace otočí. Problémy obou hlavních světových měn jsou navíc do jisté míry srovnatelné. A spolu s nimi skáče nahoru i dolů i česká koruna.

Za těchto okolností mohou zajímavé příležitosti poskytnout trhy evropských zemí stojících mimo eurozónu, například Švédska, Švýcarska a Norska. Posilování se čeká třeba i od australského nebo kanadského dolaru, které mohou těžit právě z růstu cen komodit a také z neúspěchů dolaru amerického.

Indické a čínské pokušení

Dobrodružnější investoři mohou zamířit na jih a východ. Největší potenciál totiž mají burzy Brazílie, Číny a Indie. Tamní indexy letos získaly padesát i víc procent. Není divu. Do rozvíjejících se zemí putovala značná část nadbytečných peněz, pro které za Západě nebylo uplatnění. Příliv byl tak velký, že se postižené země bránily uvalením daně na spekulativní kapitál.

Je však třeba mít na paměti, že v případě otřesů mohou „rychlé peníze“ z rozvíjejících se trhů bleskově zmizet a po konjunktuře zůstane jen prasklá bublina. Tak jako už několikrát. S rostoucí vahou rozvíjejících se ekonomik a významnější silou tamní střední třídy a tedy i koupěschopné domácí poptávky se však tento scénář stává méně pravděpodobným.

Pokud se nechcete měnovými riziky zabývat, musíte vzít za vděk pražskou burzou. Ta sice v posledních letech investorům moc radosti neudělala, ale nyní se může blýskat na lepší časy.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA HN: Jak vydělat na burze? Vše o investicích a jak na ně