Kdo nyní provozuje 6406 Czechpointů

4 945 míst
provozují obecní úřady. Jde 77,19 procent z celkového počtu

945 míst
provozuje Česká pošta (14,75 %)

426 míst
provozují notáři (6,65 %)

51 míst
provozuje Hospodářská komora (0,80 %)

39 míst
provozují zahraniční zastupitelství (0,61 %)

Banky a pojišťovny by měly během příštího roku získat možnost výrazně rozšířit služby pro klienty. Přímo na pobočkách by si lidé mohli například vyřídit výpis z katastru nemovitosti, rejstříku trestu a od roku 2012 zřejmě také nakoupit státní dluhopisy.

Finanční instituce totiž chtějí provozovat místa Czech Pointů, která dnes obyvatelům Česka slouží pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy. Česká bankovní asociace (ČBA) o tom jedná s ministerstvem vnitra. Informaci HN potvrdili šéf ČBA Jiří Kunert i mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Méně běhání

Při žádosti o úvěr nebo pojištění by si tak klient mohl ušetřit běhání po několika úřadech a všechna potřebná potvrzení získat přímo v bance nebo pojišťovně.

Díky Czech Pointům by se ale mohly banky podílet také na chystaném prodeji státních dluhopisů občanům. Podle informací HN ministerstvo financí o distribuci právě touto cestou jedná s Českou národní bankou.

Ministerstvo i ČNB jsou diskrétní. "Rozhovory probíhají, ale nebudeme sdělovat podrobnosti," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Dluhopisy postupně přišly o atraktivitu

Podle zdroje obeznámeného s přípravou plánu bude první emise dluhopisů vypadat zcela jinak, než navrhovala předchozí vláda. Pro klienty budou státní bondy zřejmě méně výhodné. Nyní se uvažuje o dvou variantách - jedno- až dvouletých a pětiletých bondech. Není jasné, zda bude sazba pohyblivá nebo fixní. S možností zvýhodněného zpětného odkupu se podle informací HN nepočítá.

Výnos jednoletých dluhopisů se dnes pohybuje kolem jednoho procenta, pětileté dluhopisy vynesou asi 2,6 procenta. Šlo by tedy zřejmě o produkt podobně výhodný jako termínované vklady. Výhodou pro zájemce by byla hlavně možnost vhodně rozložit riziko.

Ministr financí Miroslav Kalousek chce první emisi spustit na začátku roku 2012.

Czechpointy - 6 tisíc míst pro nákup bondů

Výhodou distribuce přes Czech Pointy jsou nízké náklady pro stát i klienta. Licence na provoz Czech Pointů si totiž mají banky platit samy a náklady na rozjezd systému nebude ministerstvu účtovat ani pražská burza, která má zajistit evidenci a technické zázemí přes svůj Centrální depozitář.

"Nebudeme účtovat náklady na naprogramování systému. Inkasovali bychom jen poplatky za transakce a evidenci ve standardní výši," řekl šéf burzy Petr Koblic.

Banky se do systému zřejmě ochotně zapojí. "Možnost rozšíření činnosti bank jako kontaktních míst veřejné správy by znamenalo podstatné zjednodušení a urychlení vzájemné komunikace mezi bankou a klienty i orgány státní správy. I kdyby to představovalo zvýšenou administrativní a finanční zátěž, takovou možnost bychom nejen my jistě přivítali," řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist