Americká centrální banka (Fed) výrazně snížila odhad růstu tamní ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco dosud předpokládala, že největší ekonomika světa příští rok vykáže růst v rozsahu 3,5 až 4,2 procenta, v aktualizované prognóze už počítá s růstem pouze od tří do 3,6 procenta. Fed to v úterý uvedl spolu se zápisem z jednání z poslední schůzky svého měnového výboru.

Citelné zhoršení výhledu vysvětluje, proč se Fed rozhodl zahájit nové kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, i když za tuto snahu sklidil kritiku. Hůř si americká ekonomika povede i letos, podle Fedu vykáže růst jen o 2,4 až 2,5 procenta, zatímco v předchozí prognóze z června Fed letošní růst odhadl na tři až 3,6 procenta.

Zápis z poslední schůzky měnového výboru Fedu, která se konala 2. a 3. listopadu, mimo jiné ukázal, že členové Fedu se nemohli shodnout v tom, zda je účelné zahajovat druhé kolo kvantitativního uvolňování. Neshody se týkaly rizika a přínosu, který takový krok bude mít. Fed nakonec schválil, že v rámci QE2, jak se druhé kolo uvolňování zkracuje, vynaloží zhruba 600 miliard dolarů (asi 11 bilionů Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru