Polská těžební společnost Bogdanka chce, aby úřad pro finanční dohled vyšetřil, zda firma New World Resources (NWR), která chce Bogdanku koupit, neporušila polské zákony.
Bogdanka má pochybnosti ohledně údajných různých nabídek ze strany NWR, které prý měly vliv na kurz jejích akcií, uvedla v pondělí, kdy vyprší nabídka NWR na převeztí většiny akcii Bogdanky, polská tisková agentura PAP.
"V souvislosti s mediálními informacemi ohledně změny podmínek nabídky ze strany NWR z posledních dnů a s v souvislosti s vývojem kurzu akcií vedení Bogdanky podalo úřadu pro finanční dohled oznámení o možném porušení zákona," uvedla přední polská uhelná společnost.
"Jsme silně znepokojení možností nerovného přístupu k akcionářům ze strany NWR," řekl v pondělí ředitel Bogdanky Miroslaw Taras.
Škádlení na poslední chvíli?
Minulý pátek se v různých médiích objevily informace o tom, že NWR zvýšila svou nabídku na koupi Bogdanky. Investiční šéf penzijního fondu Aviva, který vlastní skoro 15procnentní podíl ve východopolské uhelné společnosti, tvrdil, že NWR nabízela za každou akcii Bogdanky výměnou tři až čtyři vlastní akcie.
NWR vzápětí uvedla, že své akcie akcionářům Bogdanky nenabízí. "Nabízenou cenu považujeme za férovou a konečnou a nebudeme ji měnit," uvedl v reakci mediální zástupce NWR Vladimír Bystrov. To potvrdil i další z manažerů Avivy, který řekl, že se o žádné výměně akcií nemluvilo.
I když Aviva prohlášení svého šéfa záhy odvolala, akcie obou firem se mezitím daly do pohybu. NWR na pražské burze oslabila o 3,2 procenta na 207 korun za akcii. Bogdanka sice nejprve posílila o více než čtyři procenta, nakonec ale po popření zprávy její akcie spadly o 1,3 procenta na 101 zlotých za akcii.
Z dosavadních jednání vyplývá, že zhruba třetina akcionářů Bogdanky své podíly NWR neprodá, neboť se jim zdá nabízená cena nízká.
Sleví NWR z požadavků?
Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka je ale možné, že po skončení nabídkové lhůty sníží NWR požadavek na minimální podíl akcií Bogdanky, nutný pro realizaci akvizice. Ten byl původně stanoven na 75 procent, podle některých analytiků ale možná NWR stačí pouhá většina.
Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka se dokonce domnívá, že by NWR mohla slevit ještě více. "Akcionářská struktura Bogdanky je specifická v tom ohledu, že největší akcionář vlastní jen něco kolem patnácti procent, takže NWR stačí získat například třetinu akcií a už bude mít při rozhodování o budoucnosti polské společnosti velké slovo," říká Hatlapatka.
Podle dalších analytiků bude ale chtít NWR určitě získat přinejmenším majoritní podíl.
NWR, kterou nepřímo ovládá český podnikatel Zdeněk Bakala (většinový vlastník společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny a provozuje server iHNed.cz), je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku.
Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Spojení s Bogdankou by z ní udělalo jednu z hlavních těžařských firem ve střední Evropě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist