Rizikové přirážky k vládním dluhopisům slabších zemí eurozóny v čele s Portugalskem a Španělskem v úterý dál výrazně rostly a dostaly se na nová maxima od zavedení eura. Finanční trhy jsou po víkendové dohodě o finanční pomoci Irsku stále nervóznější z možnosti budoucích státních insolvencí.

Dva dny po oznámení plánu pomoci Irsku v sumě 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč), který měl stabilizovat situaci na trzích dluhopisů, se "nákaza" zvyšování úroků z vládních dluhopisů šíří už bez zábran k Portugalsku a Španělsku, dvěma nejohroženějším zemím. Nahoru však začínají směřovat i výnosy dluhů Itálie, Belgie a Francie. Kurz eura vlivem oslabování důvěry investorů v měnovou unii dál klesal a prolomil hladinu 1,30 dolaru k euru.

Výnosy portugalských dluhopisů jsou již na úrovni řeckých dluhů v době před jarní dohodou na finanční záchraně Řecka. Trhy již s pomocí pro Lisabon z unijního záchranného fondu EFSF počítají, třebaže portugalští politici to popírají, podobně jako minulý týden Irové. Výnos portugalských dluhopisů s desetiletou lhůtou splatnosti vzrostl na 7,3 procenta, což je téměř trojnásobek toho, co musí platit za desetileté úvěry Německo.

Úrok španělských desetiletých dluhopisů dosáhl dnes 5,75 procenta a jeho přirážka k německým "Bundům" vzrostla nad 3,1 procentního bodu. Výnos italských dluhopisů se krátce dostal k hranici pěti procent, na maximum od zavedení eura stouply výnosy belgických obligací a úroky z francouzských vládních dluhů stouply nejvýše od loňského dubna.. Náladu trhu k novým dluhopisům zemí eura otestuje středeční emise portugalských pokladničních poukázek a čtvrteční španělská emise tříletých dluhopisů.

Zatímco záchrana Portugalska bude relativně snadná, pomoc Španělsku, které je "příliš velké na to, aby padlo", by na zdroje EU vyvinula těžký tlak a vyvolala by zřejmě hlubší otázky po integritě eurozóny. Itálie, která je třetí největší ekonomikou eura, je pak už považována za "příliš velkou, aby se dala zachránit", řekl agentuře Reuters analytik trhu dluhopisů Everett Brown z firmy IDEAglobal.

Bezpečný stát neexistuje

Podle hlavního ekonoma Citigroup Willema Buitera by další vývoj v dosavadním směru dokonce mohl otevřít cestu k šíření nákazy i mimo Evropu. Ohroženy by byly zejména Spojené státy a Japonsko, tedy největší vyspělé země s vysokými dluhy nebo prudce rostoucími dluhy. "Neexistuje nic takového jako bezpečný stát," napsal Buiter v denní výzkumné zprávě.

Náladu na trhu dnes podkopala portugalská centrální banka. Ta upozornila domácí banky, že budou stát před "netolerovatelným rizikem", pokud se vládě nepodaří ozdravit veřejné finance. Portugalská vláda sice minulý týden schválila úsporný rozpočet na příští rok, realizovat plány snižování deficitů se jí však příliš nedaří a v prvních deseti měsících tohoto roku je letošní schodek proti plánu vyšší o 1,8 procentního bodu.

Dluhopisová krize v eurozóně se začíná šířit i do soukromého sektoru. Podle internetového serveru deníku Financial Times začínají stoupat úrokové sazby u úvěrů pro firmy a pro banky a některé z nich již kvůli tomu odložily vydání dluhopisů. Obavy panují především ve Španělsku a Itálii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist