Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P) varovala před snížením úvěrové známky Portugalska, další země ohrožené v eurozóně dluhovou krizí. S&P v noci na středu upozornila, že degradace ratingu může být důsledkem buď dalšího zhoršení růstových vyhlídek země, nebo ohrožení pozice soukromých investorů v rámci případné finanční pomoci Evropské unie.

Rozhodnutí, zda se sníží nynější hlavní portugalská známka A-, agentura čeká během příštích tří měsíců. Předpokládá však, že rating i pak zůstane v investiční kategorii.

Lisabon je nyní pod intenzivním tlakem investorů, kteří už víceméně předpokládají, že po Řecku a Irsku bude Portugalsko další zemí, která bude nucena přijmout od Evropské unie finanční pomoc. Portugalsko sice minulý týden schválilo úsporný rozpočet, má však slabou ekonomiku a kvůli tomu není schopno plnit stanovené cíle ve snižování vysokého deficitu.

Portugalská vláda zatím moc neudělala v prorůstových reformách, které by kompenzovaly negativní dopad rozpočtových úspor na ekonomiku, konstatovala S&P. Hrubý domácí produkt země tak podle odhadu agentury příští rok zřejmě dál klesne o nejméně dvě procenta.

Agentura je zvláště znepokojena dopady změn, které EU navrhuje pro přístup k soukromým investorům v situaci platební neschopnosti států. Nová pravidla pro investory mají sice platit až od roku 2013, pokud by v rámci případné finanční pomoci Portugalsku měly dostat závazky země vůči veřejným věřitelům přednost před závazky vůči soukromým věřitelům, pak by to byl důvod ke zhoršení ratingu, uvedla agentura.

Euro se po nedělní dohodě o pomoci Irsku dál propadalo pod tlakem rostoucích obav z problémů se splácením dluhů v dalších zemích eurozóny. Vůči dolaru se propadlo až na nejnižší úroveň za dva a půl měsíce a za celý měsíc zažilo nejhorší propad od května, kdy obdrželo pomoc Řecko. Investoři čekají další ztráty eura i tento měsíc.

Euro vůči dolaru v úterý oslabilo o jedno procento na 1,2983 USD, když během dne se propadlo až na 1,2969 USD, nejníže od
15. září. Za celý měsíc kleslo o téměř sedm procent. Euro ztrácelo i vůči jenu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru