Na českém trhu proběhla největší transakce v oboru telekomunikací za poslední čtyři roky. České Radiokomunikace (ČRa), které jsou největším vysílatelem televizního i rozhlasového signálu, mění své majitele.
Společnost Falcon Group, kterou ovládá finanční skupina Mid Europa Partners a menšinový podíl v ní má katarský vládní fond Al-Bateen Investment, prodává kompletně České Radiokomunikace skupině fondů vedené největší australskou investiční bankou Macquarie. Ta za ně zaplatí 574 milionů eur, tedy asi 14,3 miliardy korun.
Změnu ještě musí posvětit český antimonopolní úřad.
Změna po čtyřech letech
Radiokomunikace jsou vlastníkem a provozovatelem více než tisíce analogových i digitálních vysílačů a dokrývačů v Česku. Za vysílání jim platí Česká televize i soukromí vysílatelé. Pomocí jejich stožárů šíří svůj signál i rozhlasové stanice. Své služby poskytují drtivé většině českých televizních a rozhlasových vysílatelů.
ČRa jsou i důležitým hráčem na poli pevného internetového připojení, kde poskytují své služby asi pěti stům hlavně velkých společností.
Disponují vlastní páteřní optickou sítí a pokrývají některá velká města technologií rychlého bezdrátového internetu WiMax. Loni se úspěšně zbavily asi třiceti tisíc zákazníků z řad menších a středních firem, které prodaly operátorovi T-Mobile. Ten se tak může soustředit i na poskytování pevného internetu. Radiokomunikace dlouhodobě deklarovaly, že mají zájem služby poskytovat hlavně velkým klientům.
Radiokomunikace naposled změnily své vlastníky před čtyřmi lety. Společnost Falcon Group koupila České Radiokomunikace od firmy Bivideon ovládané islandským miliardářem Thorem Björgólfssonem.
T-Mobile vlastníka nemění
Islanďan na prodeji skvěle vydělal, za Radiokomunikace dostal přes 33 miliard korun, tedy více než dvojnásobek toho, co za firmu v roce 2001 dal české vládě a postupem času i vytěsňovaným menšinovým akcionářům.
Podstatnou součástí „dealu“ ale byl v roce 2006 i prodej menšinového devětatřicetiprocentního podílu v českém T-Mobilu. ČRa byly jedním ze spoluzakladatelů operátora a od té doby ho částečně vlastnily.Podle tehdy citovaných odhadů analytiků byl podíl v T-Mobilu „klenotem“ celé transakce a mohl představovat i více než polovinu z její hodnoty.
Nyní je situace odlišná. Mid Europa Partners, potažmo Falcon Group, si totiž podíl v superziskovém českém T-Mobile ponechá. Operátor s loňskými tržbami přesahujícími 31 miliard korun a provozní marží, která se letos pohybuje kolem 48 procent, tak zůstává ve vlastnictví Falcon Group. „Podíl v T-Mobile není součástí transakce,“ potvrdila HN marketingová ředitelka Mid Europa Valerie Ungerová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist