Evropská komise uloží za kartel pokutu až 700 milionů eur (až 17,5 miliardy Kč) pěti výrobcům LCD obrazovek. Uvedly to v pondělí zdroje agentury Reuters, podle nichž největší pokutu dostane tchajwanská společnost Chi Mei Optoelectronics. LCD obrazovky se využívají u řady elektronických zařízení včetně počítačových monitorů nebo mobilních telefonů. Komise firmy obvinila z kartelu už loni v červenci.

"Celková výše pokuty bude mezi 600 a 700 milionů eur," řekl zdroj. Komise by měla verdikt vynést ve středu. Firmy se podle EK domlouvaly na cenách, a restriktivní obchodní politikou tak porušily pravidla hospodářské soutěže v zemích Evropské unie. Situaci v odvětví už zkoumaly také regulační úřady v dalších zemích.

Mezi pokutovanými podniky má být podle Reuters i tchajwanský výrobce LCD monitorů AU Optronics, další tchajwanské firmy Chunghwa Picture Tubes a HannStar Display, stejně jako jihokorejský podnik LG Display. Pokutě se však vyhne další jihokorejská společnost Samsung Electronics, která komisi na kartel upozornila.

Podezřením na cenový kartel mezi výrobci LCD monitorů se zabývaly i příslušné regulační orgány ve Spojených státech. Jejich vyšetřování vedlo k obvinění osmi firem a pokutě v celkové výši přes 890 milionů dolarů. Chi Mei se v USA k nezákonným praktikám přiznala a zaplatila pokutu 220 milionů dolarů. Chi Mei se později spojila se společností Innolux a obě dohromady jsou teď největším výrobcem LCD monitorů na Tchj-wanu.

Když komise loni v létě začala firmy vyšetřovat, jejich názvy v souladu s běžným postupem nezveřejnila. Nicméně LG Display, AU Optronics a Chi Mei Optoelectronics se samy přiznaly, že jsou mezi podezřelými. Za porušení pravidel EU může komise firmám udělit pokutu až do deseti procent z jejich globálního obratu.

Kopii obžalovacího spisu podle Reuters obdržela i nizozemská společnost Philips, která byla akcionářem LG Display. Philipsu se ale žádné podezření přímo netýká. Firma totiž prodala zbývající podíl ve společném podniku s LG Electronics už loni v březnu.

Vedle Evropské unie a Spojených států už firmy z odvětví výroby LCD monitorů vyšetřovalo i Japonsko. Jeho regulační orgány udělily v roce 2008 vysokou pokutu společnostem Sharp a Hitachi. Obě tyto firmy byly obviněny i v USA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru