Televizní talentové soutěže přitahují miliony diváků. Soutěžící čelí v záři reflektorů těžkým zkouškám a přitom musí prokázat své schopnosti a odolnost. Jen stěží si lze ale představit, že by se lidé v sobotu večer dívali na klání ministrů financí evropských zemí. Tito muži a ženy kontrolující veřejné finance však v letošním roce přetrvávající ekonomické krize čelili podobným výzvám nebývalých rozměrů.
Evropa se dosud potýká s důsledky největší krize od druhé světové války. Jakýkoli chybný krok ministrů by mohl ohrozit šestnáctičlennou měnovou unii, základní kámen evropské integrace.
Někteří ministři v bedlivě sledované soutěži neobstáli. Ale někteří dokázali, že mají "X faktor" - tedy talent, zdravý úsudek a štěstí.
Němec Wolfgang Schäuble, vítěz již pátého pravidelného žebříčku nejlepších evropských ministrů financí sestaveného listem Financial Times, se může zdát jako kontroverzní volba. Tvrdé německé postoje v uplynulém roce často rozzuřily partnery v EU. Německo zdržovalo pomoc Řecku a vyděsilo trhy předčasnými řečmi o tom, že by se na záchraně evropských zemí měli v budoucnu podílet i soukromí investoři. V obou případech německý přístup jen prohloubil rozpory uvnitř měnové unie.
Nicméně FT známkovaly ministry podle několika kritérií. Prvním jsou politické schopnosti posuzované sedmi předními ekonomy. Druhým kritériem byly ekonomické výsledky země včetně rozpočtových schodků v letošním roce či vývoj nezaměstnanosti. Posledním měřítkem pak byla důvěryhodnost země na finančních trzích, která je vyjádřena hodnotou výnosu desetiletých státních dluhopisů.
Hlavním překvapením byl letošní růst německého hospodářství. Největší evropská ekonomika letos podle předpovědí přidá o téměř čtyři procenta, což je nejlepší výsledek za posledních 20 let. Pod Schäublovou taktovkou Německo rozběhlo expanzivní rozpočtovou politiku, která pomohla snížit nezaměstnanost. Podařilo se mu také stabilizovat veřejné finance. "Země rychle zavedla úsporná opatření a byla tak příkladem celé Evropě," říká Peter Vanden Houte z bruselské ING a člen poroty, která ministry hodnotila.
Na druhém místě skončil Polák Jacek Rostowski, kterému pomohla silná ekonomika jeho země. Loňská vítězka Christine Lagardeová z Francie se propadla na třetí místo. To si vysloužila zejména za svou roli evropského vyjednávače, i když ji na domácí scéně mnohdy zastínil prezident Sarkozy.
Žebříček přinesl i další překvapení. Řecký ministr Jorgos Papakonstantinu prokázal nejlepší politické schopnosti. Dokázal totiž elegantně řešit dluhovou krizi své země. "Podařilo se mu proplout nástrahami evropské politiky, zajistit si domácí podporu úsporných opatření a vrátit Řecku část důvěryhodnosti, což byl téměř nesplnitelný úkol," konstatuje Marco Annunziata z Unicredit. Slabý výkon řecké ekonomiky sice zanechal Papakonstantina až na osmém místě celkového pořadí, ale pokud se země v příštím roce vzpamatuje, mohla by se z něj stát hvězda příštího žebříčku.
Díky svým politickým schopnostem a prosazení úsporných opatření si vedl dobře také Brit George Osborne, nováček žebříčku.
Žebříček má ale i své poražené. Některé problémy byly prostě příliš velké sousto. Krize bankovního systému a zhroucení ekonomiky smetly například Ira Briana Lenihana. Ten sice může namítat, že ministry financí nelze hodnotit objektivně a že lék na hospodářskou krizi nezná nikdo. Odkdy jsou ale talentové soutěže fér?
Kdo je první mezi rovnými (pořadí 19 evropských ministrů financí v jednotlivých kategoriích podle listu FT)
1. Wolfgang Schäuble, Německo
Sousední státy mu tleskají za obdivuhodný růst německé ekonomiky. Rozpačitost však budí německý odpor k záchraně zadlužených členských států EU. Schäuble sám je po vzoru bývalého kancléře Helmuta Kohla jedním z nejzanícenějších zastánců spolupráce s Francií. Osmašedesátiletý Schäuble, který po pokusu o atentát v roce 1990 částečně ochrnul, přijal nevděčnou roli ministra financí uprostřed finanční krize v roce 2009. Přesto si vybudoval silnou pozici na evropské i domácí scéně. foto: bloomberg, reuters
2. Jacek Rostowski, Polsko
Jeho země se jako jediná z celé EU vyhnula recesi. Ale v příštím roce bude muset zřejmě šetřit.
3. Christine Lagardeová, Francie
Loňská vítězka ukončila francouzsko-německé spory o záchranných balíčcích.
4. Anders Borg, Švédsko
Rychlé zotavení švédské ekonomiky z něho učinilo jednoho z nejsilnějších hráčů v Evropské unii.
5. Jyrki Katainen, Finsko
Vyvedl zemi z nejhorší krize od roku 1917. Jeho úspěch posoudí voliči v březnových volbách.
6. George Osborne, Velká Británie
Jeho pozici mohou ohrozit vyšší daně a úspory naplánované na příští rok.
7. Didier Reynders, Belgie
Obratný vyjednávač na evropské úrovni, ale vysoké dluhy jeho země už stačily vyděsit finanční trhy.
8. Jorgos Papakonstantinu, Řecko
Ustál těžká jednání o pomoci Řecku. Úroky z vládních dluhopisů jsou však stále vysoké.
9.-10. Jean-Claude Juncker, Lucembursko
éf euroskupiny stál během krize v pozadí a prostor ponechal národním lídrům.
9.-10. Ivan Mikloš, Slovensko
Růst slovenské ekonomiky patří mezi nejvyšší v EU. Podaří se jej ale udržet, až Německu dojde dech?
11. Jan Kees de Jager, Nizozemsko
Prosazuje úspory a pere se s vysokými dluhy, které Holanďany zneklidňují.
12. Miroslav Kalousek, Česko
Česká ekonomika těží z německého růstu. Úsporná opatření ale budí sociální napětí.
13. Josef Pröll, Rakousko
Kompromisy a snížení výhod pro rodiny nesou s nelibostí jeho konzervativní voliči.
14. Giulio Tremonti, Itálie
Sám říká, že jeho největším úspěchem je, že Itálie na tom není ještě hůř, než se očekávalo.
15. Claus Hjort Frederiksen, Dánsko
Čelí slabé ekonomice, ambicióznímu plánu na snížení deficitu a v Dánsku se blíží volby.
16. Fernando Teixeira dos Santos, Portugalsko
Jeho vliv je slabý a na krizi reagoval příliš pomalu a pozdě.
17-18. György Matolcsy, Maďarsko
Místo šetření snižuje daně občanům. Podniky však zatížil "krizovými daněmi".
17-18. Elena Salgadová, Španělsko
Snahou o snížení rozpočtového deficitu si rozzlobila tradiční spojence socialistů.
19. Brian Lenihan, Irsko
Jeho země byla v listopadu donucena přijmout záchranný balíček v hodnotě 85 miliard eur.
Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist